بهار قرآن
ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت توسط آموزش |

میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)  و حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه)

و همچنین سالروز فتح خرمشهر

مبارکـــــــــــــــ باد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه سوم خرداد ۱۳۹۰ساعت توسط آموزش |

باسمه تعالی

imamsadeghfinal.jpg (550×100)

«درآمد حلال»

تعداد اعضای تحت سرپرستی امام صادق (علیه السلام)و هزینه زندگى آن حضرت زیاد شده بود. امام به فکر افتاد که از طریق کسب و تجارت عایداتى به دست آورد تا جواب مخارج خانه را بدهد. لذا آن حضرت هزار دینار سرمایه فراهم کرد و به یکی از کارکنان خویش که "مصادف" نام داشت، فرمود:این هزار دینار را بگیر و آماده تجارت و مسافرت به مصر باش.

مصادف رفت و با آن پول از کالاهایی که معمولا به مصر حمل مى‏شد، خرید و با کاروانى از تجار که همه از همان نوع کالا تهیه کرده بودند، به طرف مصر حرکت کرد.

همین که آنان به نزدیک مصر رسیدند، قافله دیگرى از تجار که از مصر خارج شده بود، به آن‌ها برخورد. اوضاع و احوال را از یکدیگر پرسیدند. ضمن گفتگوها معلوم شد که اخیرا کالایی که مصادف و رفقایش حمل مى‏کنند، بازار خوبى پیدا کرده و کمیاب شده است. اتفاقا آن کالا از چیزهایى بود که مورد احتیاج عموم بود و مردم ناچار بودند به هر قیمت هست، آن را خریدارى کنند. لذا صاحبان کالا از بخت نیک خود بسیار خوشحال شدند و بعد از شنیدن این خبر مسرت بخش، با یکدیگر هم عهد شدند که کالای خویش را به سودى کمتر از صد در صد نفروشند.

بنابر این آنان طبق عهدى‏که با هم بسته بودند، پس از ورود به مصر، بازار سیاه به وجود آوردند و کالا را به کمتر از دو برابر قیمتى که براى خود آنها تمام شده بود، نفروختند.

مصادف با هزار دینار سود خالص به مدینه برگشت. خوشوقت و خوشحال به حضور امام صادق (علیه السلام)رفت و دو کیسه که هر کدام هزار دینار داشت، مقابل امام(علیه السلام) گذاشت.

امام صادق(علیه السلام) پرسید: اینها چیست؟ مصادف گفت: یکى از این دو کیسه سرمایه‏اى است که شما به من دادید و دیگرى که مساوى اصل سرمایه است؛ سود خالصى است که به دست آمده.

حضرت فرمود: سود زیادى است، بگو ببینم چه طور شد که شما توانستید این قدر سود ببرید؟

مصادف گفت: قضیه از این قرار است که در نزدیک مصر اطلاع یافتیم که کالای تجاری ما در آن جا کمیاب شده است. لذا هم قسم شدیم که به کمتر از صد درصد سود خالص نفروشیم و همین کار را کردیم.

امام (علیه السلام) فرمود: سبحان الله! شما چه کردید؟! قسم خوردید که در میان مردم بازار سیاه درست کنید؟! قسم خوردید که به کمتر از سود خالصِ مساوى اصل سرمایه نفروشید؟! نه، همچو تجارت و سودى را من هرگز نمى‏خواهم.

سپس امام صادق (علیه السلام)یکى از دو کیسه را برداشت و فرمود: این سرمایه من و به آن یکى دیگر دست نزد و فرمود: من به آن کارى ندارم.

آنگاه فرمود:"اى مصادف! شمشیر زدن (جنگیدن و جان خود را به خطر انداختن) از کسب حلال آسان تر است."

«برگرفته ازکتاب "داستان راستانتالیف استاد شهید مرتضی مطهری(ره)»

+ نوشته شده در سه شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

سلام خدا بر شهیدان راه حق

+ نوشته شده در شنبه سوم مهر ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

باسمه تعالی

fetr.jpg (550×100) 

"جشن آمرزش"

عید به معنى بازگشت و برگشتن است و از آن جهت عید نامیده شده است که در آن از اندوه به شادى باز مى‏گردند و آن روز براى همه مردم، روز شادى است. همچنین گفته‏اند از این جهت به آن، نام عید داده‏اند که هر انسانى به آنچه که خداوند به او وعده داده است در این روز مى‏رسد و گفته‏اند که انسان‌ها در آن روز با توبه و دعا کردن به پیشگاه خداوند بر مى‏گردند و خداوند هم به عطا و بخشش نسبت به ایشان و به بندگان مؤمن خود فواید پسندیده و بخشش‏ فراوان ارزانى مى ‏دارد.

از این رو پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: ".. چون شب عید فطر فرا مى‏ رسد، آن شب را شب جایزه مى‏نامند. بامداد عید فطر، خداوند فرشتگان را به همه سرزمین ‏ها مى‏ فرستد. آنان به زمین فرود مى ‏آیند و بر دهانه ی کوچه ‏ها و راه‌ها مى‏ ایستند و با صدایى که آن را همه آفریده ‏هاى خدا جز جن و آدمیان مى‏ شنوند، مى ‏گویند:

«اى امت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)! براى نماز گزاردن به پیشگاه خداوند کریم بروید که از گناهان بزرگ عفو مى‏کند و پاداش هاى گران عنایت مى‏ فرماید.»

پس چون در محل نماز عید حاضر مى‏ شوند، خداوند متعال به فرشتگان مى ‏فرماید: «اى فرشتگان من! دسترنج کارگر چون کار خود را انجام مى‏دهد، چگونه است؟»

 آنان عرضه مى‏دارند:«پروردگارا! باید دسترنج او کامل پرداخت شود.»

خداوند مى‏فرماید: «شما را گواه مى‏گیرم که من پاداش روزه رمضان و نمازشان را خشنودى و آمرزش خود از ایشان قرار دادم.»

و خداوند خطاب به بندگان خویش مى‏فرماید:« اى بندگان من! هر چه مى‏خواهید از من بخواهید که سوگند به عزت و جلال خودم که امروز در این اجتماع خویش، هر چه براى دنیا و آخرت خود بخواهید، عطا مى ‏کنم و سوگند به عزت خودم تا آنگاه که مراقب باشید، اسرار شما را پوشیده مى ‏دارم و شما را در پناه مى ‏گیرم و رسوا نمى‏ کنم. باز گردید که آمرزیده شدید. همانا مرا خشنود کردید و من از شما خشنود شدم.»

فرشتگان شاد مى‏شوند و از این که خداوند در روز عید فطر، چنین نعمت‌ها به بندگان خود در این امت ارزانى فرموده است چهره یشان رخشان مى‏گردد و مژده مى‏دهند."(1)

آری این است پاداش یک ماه بندگی خالصانه ..

«برگرفته از کتاب "روضة الواعظین "، تألیف: محمد بن حسن فتال نیشابورى (متوفی قرن 6)»(2)

عید سعید فطر

عید بازگشت به سوی خدا

را به همه مسلمانان، به خصوص شما دوست عزیز، تبریک و تهنیت می‌گوییم

+ نوشته شده در شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

باسمه تعالی

فرارسیدن ماه مبارک رمضان  

« بیشترین بهره از بهترین ماه »

ماه مبارک رمضان آغاز شده بود، وارد مسجد کوفه شد، از منبر بالا رفت و بعد از حمد و ثنای الهی و صلوات بر رسول گرامیش، خطاب به مردم فرمود:

"ای مردم این ماهی است که خداوند آن را بر ماه‌های دیگر برتری داده است ... و آن ماهی است که درهای آسمان و درهای رحمت در آن گشوده می‌شوند و درهای آتش در آن بسته می‌گردند و ماهی است که در آن ندا (ی مردم) شنیده می‌شود و دعا مستجاب میگردد و گریه مورد ترحم قرار می‌گیرد.

ماهی است که در آن شبی وجود دارد که فرشتگان از آسمان فرود آمده بر مردان و زنان روزه دار به اذن پروردگارشان تا طلوع سپیده سلام می‌دهند و آن شب، شب قدر است؛ روزه گرفتن آن برتر از روزه داری هزار ماه و عمل در آن برتر از عمل هزار ماه است.

هیچ شب و روزی از این ماه نیست مگر آنکه پروردگار متعال بر سر این امت نیکی می‌افشاند، پس هر کس از ریزش نعمت الهی به اندازه ی یک گوهر بهره مند گردد، روز ملاقاتش با خدا در نزد او گرامی خواهد بود و هیچ بنده‌ای نزد خدا گرامی نگردد مگر آنکه خداوند بهشت را جایگاه او قرار می‌دهد."

سپس امیرالمؤمنین (علیه السلام) بر فراز منبر مسجد کوفه فرمود:

"بندگان خدا! این ماه مانند دیگر ماهها نیست؛ روزها و شبها و ساعاتش بهترین روزها و شبها و ساعات است. ماهی است که شیاطین در آن در بند و زندانی اند، خداوند روزی‌ها را زیاد و بر طول عمرها می‌افزاید و میهمانان خانه اش (حجاج) را انتخاب می‌کند.

ای روزه دار!در کار خویش نیک بنگر؛ که در این ماه میهمان پروردگار خویش هستی. بنگر گه در شب و روزت چگونه‌ای و چگونه اعضا و جوارحت را از معصیت‌های پروردگارت حفظ می‌کنی؟ بنگر تا مبادا شب در خواب باشی و روز در غفلت و در نتیجه این ماه بر تو بگذرد و بار گناهت همچنان بر دوشت مانده باشد؛ پس آنگاه که روزه داران پاداش‌های خود را می‌گیرند، تو از زیانکاران باشی و آنگاه که از عطا و کرامت صاحب (و پروردگار) خویش بهره‌مند می‌شوند، تو از محرومان گردی و آنگاه که به سعادت همسایگی با پروردگارشان می‌رسند، تو از طردشدگان باشی!

ای روزه دار! اگر از درگاه صاحبت رانده شوی، به کدام درگاه روی خواهی آورد؟ و اگر تو را واگذاشت، کیست که یاریت کند؟ و اگر تو را در جمع بندگانش نپذیرفت، بندگیت را به آستان چه کسی خواهی برد؟ و اگر از خطایت درنگذشت، برای آمرزش گناهانت به که امید خواهی بست؟

ای روزه دار! شب و روز با تلاوت کتاب خدا به او تقرب بجوی که همانا کتاب خدا شفیعی است که در روز قیامت شفاعتش پذیرفته است و برای تلاوت کنندگانش شفاعت می‌کند. پس با خواندن آیات آن، از درجات بهشت بالا می‌روند.

مژده ‌ای روزه دار! از حبیبم رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدم که می‌فرمود: "خداوند متعال به هنگام افطار هر شب ماه رمضان، آزادشدگانی از آتش دارد که شمار آنان را کسی جز خدا نمی‌داند؛ پس چون آخرین شب این ماه فرارسد، خداوند به شمار همه کسانی که در این ماه (از آتش) آزاد کرده است، آزاد خواهد نمود."

در این هنگام مردی از قبیله همدان برخاست و گفت: "ای امیرمومنان! از آنچه حبیب تو درباره ماه رمضان فرمود، بیشتر برایمان بگو."

فرمود: شنیدم که برادرم و پسرعمویم رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمود: "هرکس ماه رمضان را روزه بدارد و خود را در این ماه از حرامها (معصیت ها) حفظ کند، وارد بهشت می‌شود"...

درخواست مرد همدانی سه بار دیگر تکرار شد، در مرتبه ی سوم، آن حضرت این گونه پاسخ داد:

"شنیدم از برترین همه پیامبران و فرستادگان و فرشتگان مقرب که می‌فرمود: "همانا سرور اوصیاء در سرور ماهها کشته می‌شود."

گفتم: "ای رسول خدا سرور ماهها کدام است و سرور اوصیاء کیست؟"

فرمود: "اما سرور ماهها، ماه رمضان و سرور اوصیاء تویی یا علی!"

گفتم: "ای رسول خدا ! آیا چنین خواهد شد؟"

فرمود: "آری سوگند به پروردگارم! همانا بدبخت ترین امت من، برادر پی کننده ی ناقه ی ثمود، برمی خیزد و ضربتی بر فرق سرت می‌زند که محاسنت از خون آن رنگین می‌شود."

مردم از سخنان علی (علیه السلام) شروع به گریه و شیون کردند؛ علی (علیه السلام) خطبه اش را تمام کرد و از منبر پایین آمد. 

« برگرفته از کتاب " فضائل الاشهر الثلاثة تألیف: شیخ صدوق (ره) (1) »

+ نوشته شده در یکشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

رابطه بين سبكهاي يادگيري و هوش هيجاني در دانش آموزان دوره متوسطه

نويسندگان

دكتر رمضان حسن زاده

 دانشيار گروه روان شناسي دانشگاه آزاد اسلامي ساري

rhassanzadehd@yahoo.com

مهدي يوسف نيا پاشا

دانشجوي كارشناسي ارشدروان شناسي تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي ساري

mynp_54@yahoo.com

چكيده

هدف اين پژوهش بررسي رابطه بين سبكهاي يادگيري و هوش هيجاني در دانش آموزان سال دوم متوسطه بود. روش تحقيق همبستگي مي باشد.بدين منظور تعداد 35 نفر دانش آموز دختر و 42 نفر پسر به طور تصادفي طبقه اي انتخاب شدند.جهت جمع آوري داده ها نيز از پرسشنامه 12 ماده اي سبكهاي يادگيري کلب و پرسشنامه 33 ماده اي هوش هيجاني شاته استفاده شده است.نتايج بدست آمده با استفاده از شاخص آماري همبستگي گشتاوري پيرسون تجزيه و تحليل گرديد. نتايج بيان گر همبستگي معنادار بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دختر و پسر رشته انساني و تجربي مي باشد. از سوي ديگر عدم هبستگي معنادار بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان پسر و دختر رشته رياضي را نشان مي دهد.

 

 

کلمات کليدي: سبك هاي يادگيري، هوش هيجاني. پيشرفت تحصيلي، دانش آموزان.

 

 

مقدمه:

نقش و كاركرد مدارس در آستانة هزارة سوم ميلادي تغيير و جهش چشمگيري پيدا كرده است. افزون بر ايفاي نقش سنّتي مدارس مبني بر تربيت افرادي فرهيخته، مدارس عهده دار  پرورش شهرونداني مسوول و رشد يافته و برخوردار از مهارت هاي اجتماعي و عاطفي نيز هستند (پليتري[1]، 2006). از اين رو توجه جدّي و همه جانبه به عواملي كه بستر لازم جهت دستيابي به اين هدف را فراهم مي سازند، اجتناب ناپذير به نظر مي رسد. بدين منظور توجه جدي به سبكهاي يادگيري و ارتباط آن با رشد عاطفي و اجتماعي دانش آموزان يكي از راهبردهاي اساسي در نيل به اين هدف به شمار مي رود.

آنچه امروز در آموزش و پرورش دانش آموزان از اهميت اساسي برخوردار است تبديل يادگيري دانش آموزان به عملكرد قابل مشاهده و تاثير يادگيري بر زندگي دانش آموزان و آموزش مهارت هاي زندگي به آنها مي باشد. امروزه آن نوع يادگيري در آموزش و پرورش با اهميت است كه باعث افزايش مهارت هاي زندگي دانش آموزان گردد. از اين رو بررسي سبكهاي يادگيري مختلف و تاثير آن بر رشد عاطفي و رواني و فراگيري مهارت هاي زندگي از مؤلفه هاي جالب براي يك پژوهش علمي مي باشد. در اين پژوهش سعي شده است به رابطه بين اين دو مؤلفه پرداخته شود و ارتباط بين آنها مورد تاييد يا رد قرار گيرد.

مروري در متون پژوهشي حاكي است كه پژوهشگران اندكي به بررسي و مطالعه بين سبكهاي يادگيري و هوش هيجاني پرداخته اند. بيشتر پژوهش هايي كه توسط پژوهشگران صورت گرفته است به بررسي و مطالعه هوش هيجاني با سلامت روان و پيشرفت تحصيلي دانشجويان پرداخته اند. كه در اينجا به پاره اي از آنها اشاره مي شود.

تحقيقات انجام شده در زمينه سبك هاي يادگيري: خنك جان (1381) با استفاده از پرسشنامه سبك يادگيري كلب (1985) تحقيقي را روي دانش آموزان مراكز تيزهوشان و عادي در سال اول دبيرستان انجام داد ؛ دريافت كه: دختران (تيزهوش و عادي) داراي بيشترين نمره در شيوه هاي مفهوم سازي انتزاعي و آزمايشگري فعال بودند، در حالي كه پسران (تيزهوش و عادي) در ميان دو سبك يادگيري همگرا (مفهوم سازي انتزاعي[2] و آزمايشگري فعال[3]) و جذب كننده (مشاهده) تأمل[4] و مفهوم سازي انتزاعي پراكنده بودند. علاوه بر اين به طور خاص، تفاوت هاي جنسي ميان دختران و پسران مدارس عادي نشان داد كه پسران بيشتر از دختران و به صورت معناداري شيوه يادگيري مشاهده تأملي را ترجيح مي دادند. حال آن كه براي دانش آموزان مراكز تيزهوشان، چنين ترجيهي بر روي شيوه مفهوم سازي انتزاعي و به سود پسران گزارش شده است.

رضايي (1378) در ارتباط با سبك هاي شناختي وابسته به زمينه و نابسته به زمينه در دانش آموزان و دانشجويان گروه هاي علوم انساني و رياضي مدارس و دانشگاههاي شهر تهران، نشان داده است كه دانش آموزان گروه رياضي به سبك نابسته به زمينه و دانش آموزان گروه انساني به سبك وابسته به زمينه گرايش دارند. همچنين در اين پژوهش معلوم شده است كه دانشجويان كارشناسي و كارشناسي ارشد رشته هاي رياضي از دانش آموزان رشته رياضي فيزيك دوره دبيرستان بيشتر نابسته به زمينه هستند.

كلب (1984) پرسشنامه سبك هاي يادگيري خود را بر روي 1933 زن و مرد، بين سنين 18 تا 60 سال كه داراي شغل هاي متفاوت بودند، اجرا نمود. نتايج اين بررسي نشان داد كه زنان داراي نمره بالايي در تجربه عيني و آزمايشگري فعال بودند، يعني زنان در اين نمونه، داراي سبك هاي يادگيري انطباق يابنده بودند. در حالي كه مردان در اين نمونه، نمره بالايي را در مشاهده انديشمندانه و مفهوم سازي انتزاعي به دست آوردند، يعني داراي سبك يادگيري جذب كننده بودند. بنابراين با توجه به نظر كلب، زنان و مردان از سبك هاي يادگيري متفاوتي استفاده مي كنند و به طور متوسط مردان و زنان، به روي پرسشنامه سبك يادگيري (LSI) نمرات متفاوتي را به دست آورده اند. بر اين اساس يافته ها نشان داده است كه زنان بر روي مقياس هاي عيني و مردان بر روي مقياس هاي انتزاعي حايز نمرات بالاتري هستند.

تحقيقات انجام شده در زمينه هوش هيجاني: پاركر[5] و همكاران (2004) به بررسي ارتباط پيشرفت تحصيلي  وهوش هيجاني پرداختند. نتايج بيانگر ارتباط بسيار بالاي ميان ابعاد هوش هيجاني با موفقيت تحصيلي بود. همچنين پاركر و همكاران (2006) ميزان ترك تحصيل را در دانش آموزان مورد مطالعه قرار دادند و مشاهده كردند كه ادامه تحصيل به شكلي معنادار با ميزان بالاي شايستگي هيجاني و اجتماعي دانش آموزان در ارتباط است. برخورداري از هوش هيجاني بالا پيامدهاي تحصيلي  واجتماعي مثبتي را در دانش آموزان پيش بيني مي كند (ايزنبرگ و همكاران 2000 شولتز[6] و همكاران 2004). برنامه هاي پيشگيري مبتني بر يادگيري هيجاني و اجتماعي توانسته است منجر به تغييرات ارزشمند و مثبت در سطح مدارس گردد. (دورلاك[7] و ولز[8] 1997.)

در پژوهش دهشيري (1382) كه در ميان دانشجويان دانشگاههاي تهران انجام داده، به اين نتيجه رسيده است كه بين دانشجويان پسر و دختر در نمره  كل هوش هيجاني تفاوت معنادار وجود دارد و دختران به طور معناداري داراي نمره هوش هيجاني بالاتر هستند. (ميانگين نمرات هوش هيجاني كل دختران بيشتر از پسران است.

پتريدز و همكاران (2004) در پژوهشي با عنوان نقش ويژگي (صفت) هوش هيجاني در عملكرد تحصيلي و رفتار انحرافي در مدرسه دريافتند كه هوش هيجاني رابطه ميان توانايي شناختي و عملكرد تحصيلي را تعديل مي كند و در رفتار انحرافي در نوجوانان آسيب پذير يا ضعيف تاثيرگذار است. در پژوهش زارع (1380) كه با عنوان مطالعه سهم هوش هيجاني در موفقيت تحصيلي انجام گرفت، نتايج حاصل از اين پژوهش همبستگي معناداراي را بين هوش هيجاني و موفقيت تحصيلي نشان مي دهد. باتوجه به نکات فوق پژوهش حاضرباهدف بررسي رابطه ي بين سبک هاي يادگيري وهوش هيجاني انجام شده است ودرصدد ارتباط آنهادردو جنس مي باشد و قصد بررسي فرضيه هاي زير را دارد:

فرضيه هاي تحقيق : فرضيه و سوال هايي كه در اين تحقيق مطرح شده است و قرار است به آن پاسخ داده شود به شرح زير مي باشد:

1- بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان پسر دوره متوسطه رابطه وجود دارد.

2- بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دختر دوره متوسطه رابطه وجود دارد.

3- بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته رياضي رابطه وجود دارد.

4- بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته تجربي رابطه وجود دارد.

5- بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته انساني رابطه وجود دارد.

روش

انتخاب روش تحقيق بستگي به ماهيت موضوع، اهداف، فرضيه ها، روش نمونه گيري، روش جمع آوري اطلاعات و معيارهاي اخلاقي و انساني ناظر بر موضوع تحقيق و وسعت و امكانات اجرايي آن دارد (نادري و سيسف نراقي، 1378). هنگامي كه محقق، دو دسته از اطلاعات مختلف مربوط به يك گروه را در اختيار دارد مي تواند از روش همبستگي استفاده كند (نادري و سيف نراقي، 1378).

در اين نوع تحقيق رابطه ميان متغيرها بر اساس هدف تحقيق تحليل مي گردد. در مطالعات همبستگي دو متغيري، هدف بررسي رابطه دو به دو متغيرهاي موجود در تحقيق است(سرمد،1378 ). چون هدف اين تحقيق بررسي رابطه بين سبك يادگيري و هوش هيجاني  مي باشد. روش تحقيق، روش همبستگي است.

جامعه آماري در اين تحقيق شامل كليه دانش آموزان سال دوم دبيرستان منطقه بهنمير مي باشند كه در سال تحصيلي 89-88 در مدارس متوسطه اين شهر مشغول به تحصيل بودند. در اين تحقيق حجم نمونه با توجه به جامعه آماري تعيين گرديد. با توجه به اينكه جامعه آماري كه در منطقه وجود داشت تعدادشان كم بود، سعي شده است با روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي تعداد 77 نفر از دانش آموزان سال دوم، كه 42 نفر آنها پسر و 35 نفر آنها دختر مي باشند انتخاب شوند.

متغيرها در تحقيق مورد نظر متغير مستقل يا متغير پيش بين سبكهاي يادگيري مي باشد و متغير وابسته يا متغير ملاك هوش هيجاني است.

متغير تعديل كننده جنسيت و پايه تحصيلي مي باشد و متغير كنترل كه سعي شده است اثرآن مورد كنترل قرار گيرد پايه تحصيلي است.

چون مقياس فاصله اي است و همچنين رابطة بين متغيرها را مي سنجد براي فرضيه ها از ضريب همبستگي گشتاوري پيرسون استفاده شده است.

ابزار گردآوري داده ها: - سياهه يادگيري كلب اين سياهه به وسيله كلب طراحي شده است كه شامل 12 جمله است كه براي هر يك از آنها 4 پاسخ پيشنهاد شده است. پاسخهاي پيشنهادي با توجه به نحوه يادگيري از نمره 4 تا نمره 1 به شرح زير رتبه بندي  مي شود:

-       اگر پاسخ پيشنهادي با يادگيري كاملاً مطابقت دارد. نمره 4

-       اگر پاسخ پيشنهادي با يادگيري تا حدي مطابقت دارد. نمره 3

-       اگر پاسخ پيشنهادي با يادگيري اندكي مطابقت دارد. نمره 2

-       اگر پاسخ پيشنهادي با يادگيري خيلي كم مطابقت دارد. نمره 1 

- مقياس هوش هيجاني شاته (EIS): اين مقياس يك آزمون 33 سوالي است كه به وسيلة شاته و همكاران بر اساس الگوي هوش هيجاني مايرو سالوي ساخته شده است. پرسشهاي آزمون سه مقوله سازه هوش هيجاني شامل تنظيم هيجان ها،بهره وري از هيجان ها و ارزيابي هيجاني ها را در مقياس پنج درجه اي ليكرت (كاملاًٌ مخالف تا كاملاً موافق) مي سنجد. مقياس هوش هيجاني اگر چه از سه مولفه پيش گفته اشباع شده، تنها يك نمره كلي براي هوش هيجاني به دست مي دهد كه دامنه آن از 33 تا 165 است.

نتايج :

مطابق با داده هاي بدست آمده از حنسيت پاسخگويي تعداد 35 نفر از پاسخگويان معادل 5/45% دختر بوده و همينطور تعداد 42 نفر معادل 5/54% نيز پسر بوده اند. با توجه به اين تعداد در جدول شماره 1 توزيع فراواني پاسخگويان دختر و پسر به تفكيك رشته تحصيلي نمايش داده شده است:

 

 

 

جدول شماره 1) توزيع پاسخگويي بر حسب جنسيت و رشته تحصيلي

رشته تحصيلي

جنسيت

فراواني

درصد فراواني %

انساني

پسر

8

0/40

دختر

10

0/60

تجربي

پسر

18

2/69

دختر

8

0/8

رياضي

پسر

9

0/29

دختر

22

0/71

 

با توجه به فرض مطرح شده مبني بر ارتباط سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دختر و پسر دوره متوسطه، نتايج حاصل از همبستگي بين دو متغيير در جدول شماره 2 ارائه شده است:

جدول شماره 2) توزيع پاسخگويي بر حسب همبستگي بين دو متغيير هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري به تفكيك جنس.

جنسيت

مقدار همبستگي

سطح معني دار

پسر

43/0 **

009/0

دختر

33/0 *

03/0

* اين همبستگي در سطح 05/0 معني دار مي باشد.

** اين همبستگي در سطح 01/0 معني دار مي باشد.

با توجه به مقدار همبستگي دو دامنه محاسبه شده ارتباط بين دو متغيير هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري به تفكيك جنس مشخص گرديد كه رابطه همبستگي هر دو جنس از لحاظ آماري معني دار بوده و جهت رابطه بين هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري در هر دو جنس مستقيم بوده است كه نشان مي دهد در هر دو جنس هر چه سبك هاي يادگيري تغير كند، هوش هيجاني نيز مستقيما از آن تاثير خواهد پذيرفت. بنابراين H1 تاييد و H0 با حداكثر اطمينان رد مي شود.

همچنين با توجه به فرض مطرح شده مبني بر وجود رابطه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان سال دوم در سه رشته انساني، تجربي و رياضي، نتايج حاصله در جدول شماره 3 ارائه شده است:

 

جدول شماره 3) توزيع پاسخگويان بر حسب همبستگي بين دو متغير هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري به تفكيك رشته

رشته تحصيلي

مقدار همبستگي

سطح معني دار

انساني

69/0 **

001/0

تجربي

40/0 *

04/0

رياضي

27/0

12/0

 

* اين همبستگي در سطح 05/0 معني دار مي باشد.

** اين همبستگي در سطح 01/0 معني دار مي باشد.

با توجه به مقدار همبستگي دو دامنه محاسبه شده ارتباط بين دو متغير هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري به تفكيك رشته تحصيلي مشخص گرديد كه رابطه همبستگي دانش آموزان در دو رشته تحصيلي انساني و تجربي از لحاظ آماري معني دار بوده و جهت رابطه بين هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري در هر دو رشته مستقيم بوده كه نشان مي دهد در هر دو گروه انساني و تجربي ، هر چه سبك هاي يادگيري تغيير كند، هوش هيجاني نيز مستقيما از آن تأثير خواهد پذيرفت. بنابراين H1 تاييد و H0 با حداكثر اطمينان رد مي شود. اما مقدار همبستگي دو دامنه محاسبه شده در گروه رياضي نشان دهنده عدم رابطه معني دار بين هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري مي باشد. بنابراين فرض وجود رابطه بين هوش هيجاني و سبك هاي يادگيري رد خواهد شد و فرض H0 مبني بر عدم وجود رابطه معني دار بين دو متغير پذيرفته خواهد شد.

بحث و نتيجه گيري :

هدف پژوهش حاضر بررسي رابطه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني در دانش آموزان سال دوم دوره متوسطه است. و با توجه به فرضيه هايي كه طرح گرديد در زير به بحث و بررسي آنها مي پردازيم.

در راستاي پژوهش هاي انجام شده خنك جان (81) ، رضايي (78) ، پتريس و همكاران (2004) پاركرو همكاران (2006) اين پژوهش نشان داد كه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوره متوسطه رابطه وجود دارد.

فرضيه اول و دوم اين پژوهش نشان مي دهد كه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان پسر و دختر دوره متوسطه رابطه وجود دارد ونتايج پژوهش نشان مي دهد كه اين ارتباط معني دار و مستقيم بوده و هوش هيجاني از سبك هاي يادگيري افراد تاثير مي پذيرد و از اين لحاظ بين دو جنس تفاوتي وجود ندارد.

فرضيه سوم «بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته رياضي رابطه وجود دارد. »

نتايج پژوهش نشان مي دهد كه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان رشته رياضي رابطه وجود ندارد. نتايج اين پژوهش با پژوهش هاي انجام شده در گذشته مطابقت ندارد كه دليل اصلي آن را مي توان محدوديت هايي دانست كه در اين تحقيق وجود داشته است.به نظر مي رسد دليل ديگر آن مقدار كم نمونه ها در اين رشته و عدم پاسخگويي صحيح و دقيق دانش آموزان به تست ها باشد.

فرضيه چهارم « بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته تجربي رابطه وجود دارد. » نتايج پژوهش نشان داده است كه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان رابطه وجود دارد و جهت اين رابطه مستقيم و معني دار مي باشد و نتايج نشان مي دهد هرچه سبك هاي يادگيري تغيير كند، هوش هيجاني نيز مستقيما از آن تاثير خواهد پذيرفت.

فرضيه پنجم «بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان دوم رشته انساني رابطه وجود دارد.» نتايج پژوهش نشان مي دهد كه بين سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني دانش آموزان رشته انساني رابطه وجود دارد و اين رابطه مستقيم و معنا دار مي باشد. هر چه سبك هاي يادگيري افراد تغيير كند هوش هيجاني نيز مستقيما از آن تاثير خواهد پذيرفت و اين تاثيرپذيري در جهت مثبت خواهد بود.

در جمع بندي كلي مي توان گفت كه امروزه بسياري از محققان معتقدند اگر افراد از لحاظ سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني توانمند باشند بهتر مي توانند با چالش ها و مشكلات تحصيلي مواجه شوند. توانش هاي يادگيري و هيجاني در تشخيص پاسخ هاي هيجاني مناسب هنگام مواجهه با رويدادهاي روزمره تحصيلي ، در ايجاد نگرش مثبت در باره وقايع و مسائل تحصيلي نقش موثري دارند. بنابراين، افرادي كه توانايي تشخيص ، كنترل، برنامه ريزي و استفاده از توانش ها را دارند از حمايت احتمالي، احساس رضايت مندي، سلامت رواني و پيشرفت تحصيلي بهتري برخوردار خواهند شد.

محدوديت ها و پيشنهاد ها :

پژوهش حاضر مانند اكثر پژوهش هايي كه در علوم رفتاري صورت مي گيرد با محدوديت هايي همراه بوده است كه شناخت آنها جهت انجام پژوهش هاي بعدي و تلاش براي كاهش يا رفع اين محدوديت ها، منطقي مي باشد. در ضمن، نتايج پژوهش هاي بعدي و تلاش براي كاهش يا رفع اين محدوديت ها، منطقي به نظر مي رسد. در ضمن، نتايج پژوهش مواردي را روشن ساخت كه توجه به آنها مي تواند راه گشاي پژوهش هاي جديد و سازنده آتي باشد.

محدوديت ها :

1.      گروه نمونه پژوهش حاضر را دانش آموزان سال دوم متوسطه شهر بهنمير تشكيل مي دهند كه تعداد آنها 78 نفر مي باشد، لذا به دليل محدود بودن تعداد نمونه ها تعميم نتايج به دانش آموزان ديگر بايد با احتياط عمل شود.

2.      دانش آموزان در پاسخگويي و نمره گذاري آزمون سبكهاي يادگيري دچار اشكال مي شوند و تعيين نمره براي دانش آموزان كار تقريبا مشكلي بوده لذا در صورت امكان در اندازه گيري سبك هاي يادگيري بهتر است از آزمون هنجاريابي شده ديگري استفاده كرد.

پيشنهادها :

1.      براي تعيين سبك هاي يادگيري دانش آموزان بهتر است از آزمون هاي هنجاريابي شده ي ديگري كه پاسخ گويي به آنها براي دانش آموزان راحت تر و قابل فهم تر باشد استفاده گردد.

2.      پژوهش هاي مقايسه اي بين دانش آموزان ساير رشته ها و ساير مناطق و مخصوصا مقطع راهنمايي انجام گيرد.

3.      به مسئولان و مديران مدارس توصيه مي شود با گذاشتن كلاسهاي مهارت هاي زندگي و جلسات متعدد مشاوره اي ، دانش آموزان مدارس را در زمينه بر نامه ريزي صحيح تحصيلي ، فراگيري مهارت هاي اجتماعي و شيوه صحيح برخورد با ديگران ياري دهند.

4.      مشاوران در مدارس با استفاده از فرم ها و آزمون هاي استاندارد شده در زمينه سبك هاي يادگيري دانش آموزان اطلاعاتي را بدست آورده و اين اطلاعات را مانند ساير اطلاعات مشاوره ايي در پرونده تحصيلي دانش آموزان ثبت و درج نمايند.

5.      بعد از تبيين سبك هاي يادگيري دانش آموزان توسط مشاوران نتايج به دست آمده در اختيار مديران و معلمان و والدين قرار گيرد تا با فراهم آوردن منابع، محيط و روش هاي آموزشي مناسب سبك يادگيري ، نگرش مثبت در دانش آموزان ايجاد شود و پيشرفت تحصيلي دانش آموزان افزايش يابد.

6.      مسئولين آموزش و پرورش با برگزاري كلاس هاي ضمن خدمت ويژه معلمان و مربيان در زمينه سبك هاي يادگيري و هوش هيجاني شرايط لازم را براي دانش افزايي معلمان و پيشرفت تحصيلي دانش آموزان فراهم نمايند.

 


 

 

منابع فارسي :

-        الهي، طاهره، .(1381) . ارتباط سبك يادگيري وابسته / نابسته به زمينه و پيشرفت در يادگيري زبان انگليسي . پايان نامه كارشناسي ارشد، دانشگاه تربيت مدرس.

-        بيابانگرد، اسماعيل. (1382).روش هاي تحقيق در علوم انساني و اجتماعي. تهران : موسسه كتاب مهربان نشر.

-        پاشا شريفي ، حسن. (1381). اصول روان سنجي و روان آزمايي. تهران : انتشارات رشد

-        خنك جان، علي.(1381). بررسي سبك هاي شناختي يادگيري دانش آموزان مراكز تيزهوشان و عادي دختر و پسر با توجه به پيشرفت تحصيلي آنان. پايان نامه كارشناسي ارشد ، دانشگاه شيراز.

-        دلاور، علي .(1379). روش تحقيق در روانشناسي و علوم تربيتي . تهران : انتشارات نقش ويرايش.

-        رضايي، اكبر .(1378). مقايسه سبك هاي يادگيري (وابسته به زمينه و نابسته به زمينه) در دانش آموزان و دانشجويان گروه هاي علوم انساني و رياضي مدارس و دانشگاه هاي شهر تهران در سال تحصيلي 77-78 پايان نامه كارشناسي ارشد، دانشگاه علامه طباطبايي.

-        كيامنش، عليرضا و نوري،رحمان . (1377) يافته هاي سومين مطالعات بين الملي تيمز تهران : پژوهشكده تعليم و تربيت، وزارت آموزش و پرورش

-        حيدري، رضا و آريانا، محمد (1388) بررسي رابطه بين اضطراب رياضي و سبك هاي يادگيري دانش آموزان دختر و پسر سال چهارم ابتدايي و سوم راهنمايي استان مازندران در سال تحصيلي 88-1387 تحقيق انجام شده با استفاده از اعتبارات پژوهشي سازمان آموزش و پرورش استان مازندران.

-        علي آبادي ، خديجه و كريمي ، يوسف .(1387). مقايسه سبك هاي يادگيري دانش آموزان پنجم دبستان و سوم راهنمايي شهر تهران .

-        نجفي كلياني ، مجيد ، كريمي، شهناز و جمشيدي، ناهيد .(1388). مقايسه سبك هاي يادگيري و روش هاي ترجيحي تدريس دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي فسا.

-        شفيعي تبار، مهديه، خداپناهي، محمد كريم و صدق پور، صالح.(1387). بررسي رابطه هوش هيجاني و عوامل پنج گانه شخصيت در دانش آموزان.

-        حدادي ، كوهسار، روشن ، رسول و اصغر نژاد فريد، علي اصغر.(1384). بررسي مقايسه اي رابطه ي هوش هيجاني با سلامت رواني و پيشرفت تحصيلي در دانشجويان شاهد و غير شاهد دانشگاه تهران.

-        سيف ، علي اكبر .(1388). روش تهيه پژوهشنامه . تهران : نشر دوران.

-        هومن، حيدرعلي .(1380) . تحليل داده هاي چند متغيره در پژوهش هاي رفتاري. تهران : نشر پارس  .

منابع انگليسي :

-         Beasley,M.T.,Long,J,D.,natali,M. (2001) A confirmatory factor analysis of the Mathematics Anxtety Scale for children, Measurement and Evaluation in counseling  and Development.

-         Davis , K.B.(1999) Gender differences in asychoronous learning in Higher education: Learning styles, participation barriers, and Communication Patterns.

-         Efiong,E.A. (1999)  Relationship Between Teachers Teaching Methods and the Pupils Learning styles. Unpublished doctoral Dissertation, University of Minnesota.

-         Hanosky, T.D.(2000) Test Anxinety: what it is and how to cope with iT? Student counselling service Department , university of Alberta.

-         Heffler, b.(2001) Individual learning style and learning style Inventory, Educational Studies.

-         Ho,Z.H. (2000) The Affective and Cognitive Dimensions of math Anxiety: A Cross National study, journal of Research in Mathematics Education.

-         Sloan,T., Daane , C.J., GiesenJ. (2002) Mathematics Anxiety and Learning style : what is Relationship in Elementary Preservice Teachers? School Science and Mathematics.

-         Zettle, R.D., Raines, S. J. (2000) The Relationship of Trait and Anxiety with Mathematics Anxiety, College Student Journal.

-         Bar-on,r(2002) , the hand book of emotional intrlligence. Tossey-Bass, wileycompany, Sanfrancisco

-         Ciarrochi,J; Deanc, F.p & Anderson, S (2002). Emotional intellional moderates the relationhip between stress and mental health. Personality and individual difference. 32. 197-209

-         Pertids,K. V ; Frederickson, N & Furnham, A (2004). "The role of trait emotional in academic performanc and deviant behavior at school". Personality and individual defference 36(2004), 277-293

-         World health organization(2001). The world health report. Health system: Geneva, Wohlge Muuth,E., & Betz,e.(1991). "Gender as a moderator of the relationships of stress and social support to physical health in college student." Journal of counseling psychology,38,367-374

-         Lovelace, M.K.(2002). A meta – analysis of experimental research student based on the dunn and dunn learning style model. (Doctoral Dissertation, St. Johns University.2002) dissertation Abstract International. 63 (06), 2114 A.

-         Thies, A.P. (1999-2000). The neuropsychology of learning style. National Forum of Applied Educational Research Journal, Vol. 13, No. 1, pp. 50-22

 [1]-Pellitteri

[2] -abstraction ceptualization

[3] -Active Experimentation

[4]- Reflective obserration

[5] - Parker

[6] - Schultz

[7] - durlak

[8] - wells

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

 

ميلاد مولود کعبه مبارکــــــــ باد 

+ نوشته شده در جمعه چهارم تیر ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

ریاضی - فنی مهندسی >> مهندسی هوا فضا

هدف

امروز با اين كه پرواز برفراز آسمان ها امري عادي شده و وسايل پرنده متعددي در خدمت بشر قرار دارد، هنوز پرواز يكي از آرزوهاي بشر است. هنوز بشر آرزو دارد كه با سرعت ، امنيت و آرامش بيشتري حركت كند و به اهداف گوناگون خود از پرواز براي حمل و نقل ، گشت زني و دفاع از حريم آسمان ها گرفته تا پرواز به فضا و رسيدن به كرات ديگر دست يابد. چنين اهدافي عامل به دنيا آمدن رشته اي جديد از دل علوم پايه و رشته هاي مهندسي ديگر گرديد كه آن را مهندسي هوا فضا نام نهادند.

هدف رشته هوا فضا تربيت كارشناس در صنايع هواپيما و هليكوپترسازي و فردي آشنا به مقدمات و اصول مهندسي هوافضا است. طول متوسط دوره 4 سال است. دروس اين مجموعه شامل دروس عمومي، پايه، اصلي، تخصصي، كارگاهي و كارآموزي است و زمينه‌هايي چون آيروديناميك، سازه هوايي، مكانيك پرواز و جلوبرنده‌ها را در بر مي‌گيرد. پايه‌هاي اصلي لازم براي تحصيل در اين رشته رياضيات، فيزيك و زبان خارجي است. براي فارغ‌التحصيلان اين رشته امكان ورود به دوره كارشناسي ارشد مهندسي هوافضا وجود دارد. بايد توجه داشت كه صنايع هوافضا در دنيا يكي از پيشروترين زمينه‌هاي تحقيقاتي است و همواره موجبات ترقي و جهش در ساير رشته‌هاي علوم و مهندسي را فراهم ساخته و در اين راستا بودجه‌هاي عظيم نظامي و غيرنظامي را به خود اختصاص داده است، موضوعاتي از قبيل طراحي و ساخت هليكوپتر، هواپيماي بدون سرنشين، بدون موتور، عمود پرواز و يا جنگنده از يك طرف و ساخت پايگاههاي فضايي، مسافرت به كرات ديگر و جنگ ستارگان از طرف ديگر جامعيت و حساسيت اين رشته را بيش از پيش روشن مي‌سازد.

ماهيت

مهندسي هوافضا مجموعه‌اي از علوم و توانايي‌هاي علمي و عملي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده‌ نظير هواپيماها، چرخ‌بال‌ها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است. اين رشته بر چهار پايه آيروديناميك 1 ، جلوبرندگي 2 ، مكانيك پرواز 3 و سازه‌هاي هوافضايي استوار است.

آيروديناميك به مطالعه و بررسي جريان هوا، محاسبه نيروها و گشتاورهاي ناشي از آن بر روي جسم پرنده مي‌پردازد و مهندس هوا فضا با فراگيري اين علم به تحليل جريان‌هاي پيچيده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نيروهاي آئروديناميكي امكان بررسي پايداري و طراحي سازه را فراهم مي‌كند.

جلوبرندگي به مطالعه و بررسي سيستم‌هاي جلوبرنده اعم از موتورهاي پيستوني ، توربيني ، راكت‌ها و نحوه توليد نيروي رانش در آنها مي‌پردازد.

مكانيك پرواز به مطالعه و بررسي رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئروديناميكي ، هندسي و وزني مي‌پردازد و در واقع علم مكانيك پرواز از عملكرد تشكيل مي‌شود و عملكرد به بررسي برد ، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازي در سرعت‌هاي مختلف و پايداري و كنترل وسايل پرنده مي‌پردازد.

و در نهايت سازه‌هاي هوافضايي به مطالعه و بررسي سازه‌هاي هواپيما و ديگر وسايل پرنده مي‌پردازد و هدف آن طراحي سازه‌هايي است كه علاوه بر استحكام كافي در برابر بارهاي آئروديناميكي و ساير بارهاي استاتيكي وارد بر وسايل پرنده، حداقل وزن ممكن را نيز داشته باشند.

در رشته مهندسي هوا فضا از همه علوم از جمله متالوژي ، كامپيوتر و الكترونيك استفاده مي‌شود و هدف آن تربيت كارشناساني است كه كادر مورد نياز محاسبات ، طراحي ، تحقيقات و ساخت صنايع مختلف هواپيمايي، چرخ‌بال‌سازي و موشكي را تامين سازند. به همين دليل دانشجويان اين رشته موظف هستند كه در طي تحصيل 3 واحد پروژه بگيرند و در تابستان نيز در دفاتر مهندسي صنايع مربوط كارآموزي بكنند.

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه

بسياري از داوطلبان آزمون سراسري كه رشته مهندسي هوا فضا را انتخاب مي كنند، اطلاعات صحيحي نسبت به اين رشته نداشته و آن را با خلباني يا نجوم اشتباه مي گيرند در حالي كه هدف اين رشته آماده كردن مهندسي است كه بتواند در زمينه طراحي، ساخت و آزمايش هواپيما فعاليت بكند و در واقع كار مهندس هوافضا قبل از بيرون آمدن هواپيما از كارخانه است و او در مورد چگونگي به پرواز درآوردن يك هواپيما آموزش نمي بيند.

دانشجوي اين رشته بايد در كارهايش نظم و برنامه‌ريزي داشته باشد چون حجم مطالبي كه در طول يك ترم ارائه مي‌شود، زياد بوده و مطالعه آنها مستلزم يك برنامه‌ريزي دقيق مي‌باشد.

زيربناي اين رشته رياضيات است و همچنين فيزيك و شيمي تا حدودي لازم مي‌باشد و البته همين‌جا لازم است توصيه كنيم كه دانش‌آموزان اگر در درس زبان خارجي ضعيف هستند، وارد اين رشته نشوند چون بيشتر دروس اين رشته به زبان انگليسي وابسته مي‌باشد.

دانشجوي اين رشته بايد آمادگي كار در كارخانجات را داشته باشد. مهندسي هوافضا يك رشته فني است و عموما كساني كه وارد رشته‌هاي فني مي‌شوند، بايد آمادگي كار در كارخانجات را داشته باشند و همچنين بايد افراد قوي و داراي پشتكار وارد اين رشته بشوند تا به ياري اراده قوي خود در پيشبرد اين رشته نوپا موفق گردند.

آينده شغلي و بازار كار

مهمترين مشكل اين رشته جديد بودن آن است و اين كه هنوز براي آن برنامه‌ريزي‌هاي لازم به صورت كلان تدوين نشده است و در نتيجه پراكنده‌كاري در اين رشته زياد است و در كل جذب نيروي انساني از كانال صحيحي انجام نمي‌گيرد وگرنه عمدتا فارغ‌التحصيلان اين رشته از نظر بازاركار مشكلي ندارند.

هدف اصلي صنعت هوافضا طراحي و ساخت وسايل پرنده است، در نتيجه فارغ‌التحصيلان مهندسي هوافضا مي‌توانند در صنايع و موسسات تحقيقاتي هواپيمايي ، موشكي و ماهواره فعاليت بكنند و همچنين در كليه موسسات و سازمانهايي كه به نحوي از وسايل پرنده استفاده مي‌كنند، به عنوان كارشناس تحقيق در عمليات و تعمير و نگهداري خدمت كنند. اما علاوه بر اشتغال در مراكز فوق يك مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئروديناميك، طراحي سازه و روشهاي طراحي توربو ماشين‌ها توانايي‌ كار در شاخه‌هاي متعددي از مهندسي و پروژه‌هاي خارج از حيطه صنايع هوافضايي را نيز دارد.

به عبارت ديگر كاربرد زمينه‌هاي مطالعاتي يك مهندس هوافضا تنها به طراحي هواپيما و وسايل پرنده محدود نمي‌شود. براي مثال آئروديناميك خودروهااز برخي جهات شباهت زيادي به آئروديناميك هواپيما دارد و امروزه در اغلب صنايع خودروسازي با استفاده از تونل باد و علم آئروديناميك ، خودروهاي كم مصرفتري مي‌سازند. فرايند سيستم‌هاي كنترل صنعتي نيز با فرايندهاي طراحي كنترل در وسايل پرنده بر يك مبنا است و همچنين سازه اتومبيل و كشتي مشتركات زيادي با سازه يك هواپيما دارد و بالاخره توربين‌هاي گاز يك نيروگاه يا ايستگاه پمپ گاز همانند يك موتور جت تحليل و طراحي مي‌گردند. در نتيجه يك مهندس هوافضا علاوه بر شركت‌هاي هوايي در نيروگاهها، صنايع نفت و گاز و صنايع خودروسازي فرصتهاي شغلي خوبي دارد.

وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر

رشته مهندسي هوافضا نيازمند سرمايه‌گذاري كلان است و بيش از ساير صنايع از وضعيت اقتصادي كشور تاثير مي‌پذيرد يعني اگر رشد اقتصادي خوبي داشته باشيم سرمايه‌گذاري در اين بخش بيشتر مي‌باشد و البته عكس اين قضيه نيز صادق است.

در سال 70 وزارت صنايع لايحه‌اي به مجلس داد كه بر اساس آن بخش خصوصي مي‌توانست در كشور فعاليت‌هايي در زمينه هوافضا انجام بدهد. از سال 72 نيز به صورت رسمي مجموعه‌اي در وزارت صنايع متولي اين كار شد و به صورت هدايت‌كننده شركت‌ها و مجموعه‌هاي بخش خصوصي فعاليت خود را آغاز كرد كه حاصل اين كار، توليداتي مثل ساخت هواپيماي گلايدر بود كه طراحي آن توسط فارغ‌التحصيلان همين رشته انجام شد و در حال حاضر نيز تعدادي از اين هواپيما توليد شده و با اخذ مجوزهاي بين‌المللي در باشگاههاي سازمان هواپيمايي كشوري شروع به فعاليت كرده است. همچنين مي‌توان به پروژه طراحي و ساخت هواپيماي سبك موتوردار اشاره كرد كه با موفقيت انجام شده و پروازهاي آزمايشي را نيز انجام داده است و بالاخره پروژه هواپيماي سم‌پاش از پروژه‌هايي است كه در كشور مطرح شده است.

فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در فرودگاهها در قسمت تعمير و نگهداري هوايي و همچنين در صنايع دفاع روي طراحي موشك و جنگ‌افزارها فعاليت بكنند.

علاوه بر اينها مي‌توانند روي آئروديناميك خودروها، سازه‌هاي خودروسازي و توليد توربين‌هاي بخار براي توليد برق كار بكنند. فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند در شركت‌هاي خصوصي، هواپيماهاي كوچك دو نفره و يا چهارنفره‌اي را كه در دست ساخت است با استانداردهاي بين‌المللي تطابق داده و براي هواپيما گواهي پرواز يا توليد بگيرند.

دروس پايه رشته مهندسي هوافضا:  رياضي عمومي 1و2 ، فيزيك 1و2 ، آزمايشگاه فيزيك 1و2 ، معادلات ديفرانسيل ، برنامه نويسي ، محاسبات عددي

دروس اصلي رشته مهندسي هوافضا : نقشه كشي 1و2 ، استاتيك ، مقدمه اي بر مهندسي هوا فضا ، كارگاه 1و2و3 ، مكانيك سيالات ، رياضي مهندسي ، ديناميك ،

ترموديناميك 1و2 ، مباني برق ، آزمايشگاه مباني برق ، مقاومت مصالح ، ارتعاشات ، كنترل اتوماتيك ، آزمايشگاه مكانيك سيالات ، علم مواد ، آزمايشگاه مقاومت  ، مصالح ، انتقال حرارت ، آزمايشگاه موتور انتقال

دروس تخصصي رشته مهندسي هوافضا : آيروديناميك1و2 ، مكانيك پرواز 1و2 ، آزمايشگاه آيروديناميك1و2 ، طراحي هواپيما 1و2 ، تحليل سازه ها ، اصول جلوبرندگي ، زبان تخصصي ، طراحي سازه هاي هوايي ، پروژه

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر

امكان ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد در گرايشهاي جلوبرندگي ، مكانيك پرواز، سازه‌هاي هوايي ، آيروديناميك ، هوافضا ميسر مي‌باشد.

رشته‌هاي مشابه و نزديك به اين رشته

اين رشته قبلا از زيرشاخه‌هاي مهندسي مكانيك بوده است لذا داراي تعداد واحدهاي مشترك زيادي با رشته مهندسي مكانيك مي‌باشد.

+ نوشته شده در سه شنبه یکم تیر ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

 به مناسبت ۲۹ و ۳۱ خرداد

یاد و خاطره ی دکتر علی شریعتی و دکتر مصطفی چمران را گرامی می داریم

+ نوشته شده در شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

+ نوشته شده در جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

+ نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

مشخصات عمومی و جغرافیایی شهر بهنمیر 

نام قدیم بهنمیر ، « بندامیر » است و بنا به اعتقاد ما ، انتخاب این نام برای این شهر از آن جهت است که در سال 615 هجری قمری چهار برادر به اسامی آل شریفا ، آل معطیا ، آل رحیما و آل نبیا که شجره ی آنان از اهل مکه و حجاز بوده ، به دلایلی در ایران تبعید و در یکی از بخش های خطه ی «ری» قدیم در سر سامان مازندران به نام لاریجان زندگی می کردند ، آن ها پس از آزادی تصمیم به اقامت در یکی از بخش های مازندران «بندامیر» می گیرند و بنابراین ریشه ی کلمه ی بهنمیر امروزی از همان  « بندامیر » است که پس از گذشت زمان تغییر نام پیدا کرده ، البته نام دیگر بهنمیر که در کتب فرهنگ جغرافیایی ایران و لغت نامه ی دهخدا آمده «بانصر» می باشد که «بانصر» نام یکی از دهقانان شهرستان بابلسر بوده است .

شهر بهنمیر از نظر وضعیت اقتصادی ، کشاورزی ، صیادی ، تجارت و صنعتگری طبق نظریه ی کارشناسان به دلیل حاصل خیز بودن خاک منطقه و کشت بیش از 56 نوع محصول کشاورزی به جیرفت مازندران مشهور است . از نظر موقعیت جغرافیایی شهر بهنمیر در 52 درجه و 49 دقیقه و 54 ثانیه طول جغرافیایی و 36 درجه و 39 دقیقه و 59 ثانیه عرض جغرافیایی قراردارد .

بهنمیر از شمال به دریای مازندران ، از جنوب به شهرستان بابل ، از شرق به شهرستان های     قائم شهر ، جویبار و ساری و از غرب به بابلسر منتهی و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است  

رودخانه های تالار در ضلع غربی شهر قرار گرفته و  به دریای مازندران می ریزد . بهنمیر با داشتن نوار ساحلی و جنگلی زیبا در حاشیه ی دریا از چشم انداز منحصر به فردی برخوردار بوده و در فصول مختلف سال پذیرای مهمانان زیادی از اقصی نقاط کشور نیز می باشد .          

 

+ نوشته شده در پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

نفرات برتر در آزمون پیشرفت تحصیلی دوره متوسطه( مرحله دوم)

نام و نام خانوادگی

پایه

مدرسه

رتبه در شهر

رتبه در استان

مرصاد محمد پور

اول(عمومی)

حضرت ابوالفضل(ع)

1

727

سعید سیدحسین پور عزیزی

دوم ریاضی

مرحوم غلامی

1

777

فرزانه باباجانی عزیزی

دوم تجربی

رسالت

1

382

فریبا قزل سفلو

دوم انسانی

رسالت

1

458

عباس قاسم زاده

سوم ریاضی

غلامی

1

1082

پریسا مهدی تبار

سوم تجربی

مسلمیان

1

667

مهسا هادیان

سوم انسانی

سمیه

1

239

 نفر برترمنطقه بهنمیر در آزمون آینده سازان

نام و نام خانوادگی

پایه

مدرسه

رتبه در شهر

رتبه در استان

سحر واجدی

پیش دانشگاهی

سمیه

1

9

 نفرات برتر در آزمون پیشرفت تحصیلی دوره عمومی( مرحله دوم)

نام و نام خانوادگی

پایه

مدرسه

رتبه در شهر

رتبه در استان

محدثه احمدی

4 ابتدایی

شهدای گالشکلا

1

80

فاضل دلاوری

5 ابتدایی

عادلیان

1

252

فاطمه شریف تبار عزیزی

اول راهنمایی

مرادتبار

1

274

بهاره احمدی

دوم راهنمایی

فاطمیه

1

1223

امیر حسین غلامحسین زاده

سوم راهنمایی

حضرت قائم(عج)

1

896

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

هفتــــه معـلــّم  مبارک باد

+ نوشته شده در شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

بسم الله الرحمن الرحيم

وزارت آموزش و پرورش

 شيوه نامه و ضوابط ثبت نام ، انتخاب و اعزام نيروی انسانی بهمدارس جمهوری اسلامی ايران در خارج از کشورسال 1389

 

باسمه تعالي

 

مقدمه :

رهنمود هاي صريح و دور انديشانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي        (مدظله‌العالي) در باب مدارس ايراني خارج از كشور و تاكيد معظم له بر ضرورت توسعه كمي و كيفي آنها و نيز توجه ويژه رياست محترم جمهوری به اين حوزه از وزارت آموزش و پرورش بيانگر اهميت و جايگاه راهبردي اين مدارس در ايجاد و استحكام پيوند هموطنان مقيم خارج از كشور با ميهن عزيز و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران  و حفظ و تعميق هويت ايراني ، اسلامي فرزندان اين مرز و بوم در اقصي نقاط جهان مي‌باشد. در همين راستا نقش و رسالت فرهنگيان اعزامي به عنوان (( سفيران دانايي و فرهنگ )) در تحقق اهداف نظام در اين بخش بسيار تعيين كننده ، اثر گذار و بي بديل است و تنها معلمان آگاه، مومن، انقلابي ، توانمند و دلسوز از عهده انجام شايسته آن بر خواهند آمد .

شرايط و مقتضيات كاملاً متفاوت كار و زندگي در غربت ايجاب مي‌نمايد كه فرآيند انتخاب و اعزام نيرو به مدارس خارج از كشور با نگاهي دقيقتر و حساسيتي بيشتر مورد عنايت مسئولين ذيربط قرار گرفته و با تلقي آن به عنوان دغدغه‌اي انقلابي و ملي به نحو مطلوب انجام گيرد .

از سوي ديگر همكاران داوطلب اعزام به مدارس خارج از كشور بايد نسبت به تصميم و انتخاب خود كاملاً آگاه و متعهد بوده ،آمادگي لازم فكري، روحي و تخصصی را براي پذيرش اين رسالت سنگين کسب نمايند  تا ضمن انجام وظايف سازماني اين ماموريت ، الگو و پيام رسان شايسته ای برای فرهنگ و تمدن ايران سربلند و ارزشهاي مقدس و حيات بخش اسلام عزيز باشند . و در اين خصوص توجه و تأمل داوطلبان عزيز را پيش از هر چيز به اصول زير به عنوان((منشور سفيران دانايي و فرهنگ )) جلب مي‌نمايد :

 

1- پای بندی به اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی و حفظ و گسترش آنها.

2- مهرورزی  و ايجاد آرامش خاطر در دانش‌آموزان، اولياء و همکاران .

3- تلقی ماموريت خارج ازکشور به عنوان امانت ملی و رسالت فرهنگی .

4- آمادگی  انجام ماموريت محوله به نحو شايسته، کامل و اثربخش.

5- حفظ شؤون اسلامي و منزلت فرهنگي خود و خانواده بطور كامل و به احسن وجه .

6- اهتمام جدی در ارتقای بيش از پيش و کيفی آموزش و پرورش دانش آموزان .

7- رعايت ضوابط، مقررات مربوط و اجرای برنامه‌ها و سياست های وزارت متبوع .

8- کسب تجربه های علمی و عملی مفيد و انتقال آن به حوزه های کاری  در داخل کشور.

تذکر :

احكام ماموريت نيروهای اعزامی يكساله بوده و با توجه به التزام عملي به اين «منشور» و نيز عملكرد آنان ، قابل تمديد خواهد بود .

 

* نيروهاي مورد نياز مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور

 

- آموزگار دوره ابتدايي

- دبير دوره راهنمايي تحصيلي

- دبير دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- مربي امور تربيتي

- متصدي امور دفتري

- مدير آموزشگاه

- معاون آموزشگاه

- مشاور تحصيلي و تربيتي

- کارشناس آموزش، امتحانات و امور پرورشي

- کارشناس امور اداری و مالي  (عامل ذيحساب)

 

الف) شرايط عمومي

1- استخدام رسمي در وزارت آموزش و پرورش.

2- داشتن حداقل 14 و حداكثر 26 سال سابقه خدمت تا پايان شهريور 1389 (بر اساس آخرين حكم كارگزيني)

3- داشتن حداقل مدرك تحصيلي كارشناسي (ليسانس) براي داوطلبان كليه رشته‌ها و مشاغل در زمان ثبت نام مندرج در حکم کارگزيني .

تبصره: ثبت نام متصديان امور دفتري، با مدرك تحصيلي حداقل فوق ديپلم بلامانع است.

4- برخورداري از سلامت كامل جسمي و رواني در زمان اعزام با تاييد پزشك معتمد وزارت آموزش و پرورش.

تبصره: ثبت نام جانبازان عزيزي كه نقص عضو آنان مانع از انجام وظايف سازماني و محوله نمي‌باشد، بلامانع است.

5- تأهل

تذكر: خواهران فرهنگي كه همسرشان جزو شاغلين رسمي وزارت آموزش و پرورش نيستند، نمي‌توانند در آزمون شركت نمايند.

6- داوطلبان نبايد بيش از 3 فرزند کمتر از 18 سال تا تاريخ 31/6/89 داشته باشند .

تذكر: زوج فرهنگي در زمان اعزام و در طول مدت ماموريت فرزند زير 3 سال نداشته باشند در غير اين صورت زوجه بايد از مرخصي بدون حقوق استفاده نمايد.

7- نداشتن سابقه ماموريت ثابت بيش از شش ماه در خارج از كشور

8- تسلط كامل به روخواني و روان خواني قرآن كريم

9- توانايي انجام كار با رايانه در حد استفاده از شبكه جهاني (اينترنت) و پست الكترونيك

10- آشنايي لازم با يك زبان خارجي (عربي، انگليسي،  فرانسه يا آلماني ) در حد خواندن، درك مطلب و مكالمات روزمره.

 

* تذكرات ويژه «زوجهاي فرهنگي» براي شركت در آزمون

 

1- چنانچه زوج واجد شرايط بوده ولي زوجه شرايط نداشته باشد، در اين حالت فقط زوج در آزمون شركت مي‌كند و در صورت پذيرش نهايي و اعزام، زوجه با استفاده از مرخصي بدون حقوق وي را همراهي مي‌كند و چنانچه به رشته و همكاري زوجه نياز باشد، به عنوان نيروي تبعي (با دريافت حقوق و مزاياي کامل ريالي واريز در ايران ) بكار گرفته خواهد شد و ادارات  مبداء نسبت به  صدور حكم اشتغال در خارج از کشور اقدام خواهند نمود . بديهي است نيروهاي تبعي به عنوان مامور اعزامي تلقي نمي گردند.

2- زوجه واجد شرايط بوده ولي زوج شرايط لازم را نداشته باشد. در اين صورت چنانچه رشته زوج از رشته‌هاي مورد نياز (مندرج در جدول رشته هاي آزمون) باشد، فقط زوجه مي‌تواند در آزمون شركت نمايد و در صورت پذيرش نهايي و اعزام ، اگر به رشته و همكاري زوج نياز باشد، بصورت نيروي تبعي (با دريافت حقوق و مزاياي کامل ريالي واريز در ايران )  بكار گرفته خواهد شد و ادارات مبداء نسبت به صدور حكم اشتغال در خارج از کشور اقدام خواهند نمود . بديهي است نيروهاي تبعي به عنوان مامور اعزامي تلقي نمي گردند.

اختصاصي

 

1- مشاغل سرپرستي‌ها

 

1/1- کارشناس آموزش، امتحانات و امور پرورشي: اشتغال در پستهاي كارشناس، كارشناس مسئول، رئيس گروه و بالاتر، منحصراً مربوط به حوزه‌هاي آموزشي در سطح منطقه، استان وحوزه ستادي با حداقل 10 سال سابقه اشتغال در پستهاي مذكور كه 3 سال آن از 1385 به بعد باشد .

2/1- کارشناس اموراداری و مالي (عامل ذيحساب): اشتغال در پستهاي كارشناس، كارشناس مسئول، رئيس گروه و بالاتر منحصراً مربوط به حوزه فعاليت‌هاي مالي در سطح منطقه، استان و حوزه ستادي با حداقل 10 سال سابقه اشتغال در پستهاي مذكور كه 3 سال آن از 1385 به بعد باشد

2- مشاغل مدارس

1/2- مدير واحد آموزشي: داشتن حداقل 7 سال سابقه مديريت در واحدهاي آموزشي (ابتدايي، راهنمايي، متوسطه، پيش دانشگاهي يا مراكز تربيت معلم) تا تاريخ 31/6/89، كه 2 سال آن از 1/7/85 به بعد باشد.

تبصره: افرادي که استخدام اوليه آنها در مشاغل معلمان بوده است (مشمولين بخشنامه سابق 230/1د مورخ 6/12/58 ) شاغل در سطوح زير به شرط داشتن حداقل 4 سال سابقه مديريت واحد آموزشي مي‌توانند در «رشته مديريت» شركت كنند:

الف- کليه شاغلين در حوزه ستادي از سطح کارشناس و بالاتر.

ب- روسا، معاونان، مديران، روساي گروه و اداره و كارشناسان مسئول و كارشناسان ادارات کل استان

ج- روسا، معاونان، مسئولان دوره‌هاي تحصيلي، كارشناس امور آموزشي مناطق و نواحي (مديريت‌ها).

2/2- معاون واحد آموزشي: داشتن حداقل 5 سال سابقه مديريت يا معاونت واحدهاي آموزشي (ابتدايي، راهنمايي، متوسطه، پيش دانشگاهي يا مراكز تربيت معلم) تا تاريخ 31/6/89 كه حداقل 2 سال آن از تاريخ 1/7/1385 به بعد باشد.

تبصره: افرادي که استخدام اوليه آنها در مشاغل معلمان بوده است (مشمولين بخشنامه سابق 230/1د مورخ 6/12/58 ) شاغل در سطوح زيرمي‌توانند در رشته «معاونت واحدهاي آموزشي» شركت كنند:

الف- کليه شاغلين در حوزه ستادي از سطح کارشناس و بالاتر.

ب- روسا، معاونان، مديران، روساي گروه و اداره و كارشناسان مسئول و كارشناسان ادارات کل استان.

ج- روسا، معاونان، مسئولان دوره هاي تحصيلي، كارشناس امور آموزشي مناطق و نواحي (مديريت‌ها).

 

 

تذكر: راهنمايان آموزشي و معلمان راهنما در صورت داشتن ساير شرايط مي‌توانند در رشته تخصصي تدريس خود  داوطلب شوند.

3/2- آموزگار، دبير: داشتن حداقل 7 سال سابقه تدريس موظف و تمام وقت در رشته مورد تقاضا تا تاريخ31/6/89  كه 3 سال آن بصورت متوالي يا متناوب از 1/7/85 به بعد ‌باشد.

تذكرات:

1- آموزگاران دوره ابتدايي بايد توانايي و تسلط كافي براي تدريس در كلاسهاي چند پايه را داشته و دوره هاي آشنايي با كتب جديد‌التاليف (بخوانيم و بنويسيم، هديه‌هاي آسماني، آموزش قرآن و...) را گذرانده باشند. ارائه گواهي‌هاي مربوط، در مرحله سنجش و ارزيابي حضوري الزامي است.

2- مدير آموزگاران با داشتن شرايط عمومي مي توانند در رشته «آموزگاري» شركت نمايند.

3- دبيران بايد علاوه بر رشته تخصصي خود، توانايي تدريس دروس مرتبط و نيمه مرتبط را داشته و دوره هاي آشنايي با كتب جديد التاليف رشته تخصصي را گذرانده باشند. (ارائه گواهي دوره ها در مرحله سنجش و ارزيابي حضوري الزامي است)

4- مدرسان مراكز تربيت معلم و آموزشکده های فنی در صورت داشتن ساير شرايط مي‌توانند در آزمون رشته تخصصي تدريس خود كه مورد نياز مدارس خارج از كشور باشد (جدول رشته‌هاي آزمون)، شركت نمايند.

ياد آور مي شود در صورت قبولي نهايي اين افراد از هيات علمي خارج و به سمت دبيري مشمول قانون مديريت خدمات کشوري مامور مي گردند .

5- آن دسته از همكاراني كه در هنرستانهاي فني، حرفه‌اي و كاردانش با سمت دبير يا هنر آموز به تدريس اشتغال دارند، در صورت دارا بودن شرايط مي‌توانند در رشته تخصصي خود كه مورد نياز مدارس خارج از كشور باشد (جدول رشته هاي آزمون)، داوطلب شركت در آزمون شوند.

4/2- مشاور تحصيلي و تربيتي: داشتن حداقل 7 سال سابقه كار در رشته مشاوره تحصيلي تا تاريخ 31/6/89،  كه 3 سال آن بصورت متوالي يا متناوب از 1/7/1385 به بعد باشد.

5/2- مربي امور تربيتي: داشتن حداقل 7 سال سابقه كار در رشته امور تربيتي مدارس تا تاريخ 31/6/89 كه حداقل 3 سال آن بصورت متوالي يا متناوب از تاريخ 1/7/1385 به بعد باشد.

 

تذكرات:

1- آن دسته از نيروهاي آموزشي كه رشته تدريس و مدرك تحصيلي آنان متفاوت است، چنانچه داراي 7 سال سابقه تدريس موظف و تمام وقت منتهي به تاريخ 31/6/89  باشند، مي‌توانند در رشته تدريس خود شركت نمايند.

2- دبيراني كه يك ماده درسي را همزمان در دوره‌هاي راهنمايي و  متوسطه تدريس مي‌كنند و يا در 5 سال گذشته بين دوره‌هاي ياد شده جا به جا شده‌اند، بر اساس دوره تحصيلي مندرج در آخرين حكم كارگزيني خود مجاز به شركت در آزمون آن دوره خواهند بود.

3- آن دسته از آموزگاران، دبيران، مربيان تربيتي و مشاوران تحصيلي كه بر اساس بخشنامه سابق اد/230 مورخ 6/12/58 در ادارات ستادي يا اجرايي اشتغال دارند، به شرط داشتن حداقل 2 سال سابقه تدريس، كار تربيتي يا مشاوره تحصيلي موظف در مدارس، مي‌توانند در آزمون رشته تخصصي خود شركت نمايند.

6/2- دفتر دار:

                  داشتن حداقل 7 سال سابقه كار در امور دفتر داري  ( متصدی دفتری ، پايگاه اطلاعات دانش آموزی و کارشناس آموزش و سنجش دوره های مختلف تحصيلی ) كه 2 سال آن منتهي به شهريور 1389 باشد.

 

مدارك لازم و مراحل ثبت نام اينترنتي :

الف : ثبت نام در آزمون :

1-     فرم تکميل شده « درخواست شرکت در آزمون » (فرم شماره 1) از طريق اينترنت به آدرس :

http://aee.medu.ir

2- فايل عکس اسکن شده جديد تمام رخ رنگي با زمينه سفيد با فرمت Jpg  حداکثر 400*300 پيکسل ( حجم عکس ذخيره از 70 کيلو بايت بيشتر نباشد )

2-  واريز مبلغ 120000 ريال به حساب  شماره ( متعاقباً از طريق سايت  www.edosa-ir.com اعلام مي گردد ) ثبت شماره فيش در فرم ثبت نام اينترنتي .

تذکر 1 : اصل فيش مبلغ واريزي در روز  آزمون کتبي از داوطلبان اخذ خواهد شد .

تذکر 2: فيش واريزي در موعد ثبت نام اينترنتي ( 14/1/89 لغايت 17/1/89 ) باشد .

تذکر 3: زوجهای فرهنگی داوطلب شرکت در آزمون لازم است کليه مراحل ثبت نام را مستقلاً انجام داده و هزينه مربوطه را بطور جداگانه پرداخت نمايند.

تذکر 4: وجه ثبت نام و مدارک دريافتی مسترد نخواهد شد.

ب: مدارک مورد نياز در مراحل دوم : ( سنجش و ارزيابي حضوري )

1-     فرم شماره 2 ( تعهد نامه )

2-     فرم شماره 3 ( تائيديه )

3-  ساير مدارک مورد نياز ( آخرين حکم کارگزيني ، فرم 502 ، عکس ، تصوير تمام صفحات شناسنامه و کارت ملي )

 تذكرات :

1- زوجهاي فرهنگي هر يك جداگانه فرم ثبت نام را تكميل و ارسال مي‌نمايند  .

2- فقط مداركي كه هنگام ثبت نام و در زمان مقرر ارائه مي‌شود، مورد استناد و ملاك عمل خواهدبود .

3-كليه مدارك مورد نياز مربوط به امتيازات، تاييديه پزشكي و ... پس از اعلام نتيجه آزمون كتبي ، از پذيرفته شدگان دريافت خواهد شد .

 

DP يادآوری های مهم:

1- مسئوليت رعايت دقيق مفاد شيوه نامه  و حسن اجراي آن در استان برعهده مدير کل و در حوزه ستادی نظارت بر اجرای شیوه نامه برعهده مديرکل اموراداری و تشکيلات می باشد.

2- چنانچه در هريک از مراحل ثبت نام، انتخاب واعزام مشخص شود که شرکت کننده ای فاقد هر يک از شرايط مندرج در شيوه نامه بوده است، نام وی از فهرست داوطلبان حذف می شود و مسئوليت و تبعات آن به عهده شخص داوطلب خواهد بود.

 

مراحل انتخاب و پذيرش نهايي داوطلبان

 

1- کسب رتبه لازم در آزمون کتبی (به تفكيك رشته و براساس فهرست فضلی  و 3 برابر نياز برای شرکت در مرحله سنجش و ارزيابی حضوری).

2- توانايی کامل بر رو خوانی و روان خوانی قرآن .

3- کسب امتياز لازم در مرحله «سنجش و ارزيابی حضوری» که شامل موارد زير می باشد:

الف- دانش تخصصي و مهارت های شغلی و حرفه اي متناسب با رشته آزمون و توانايی کار با رايانه .

ب- ويژگيهای فردی و شخصيتی متناسب با ماموريت خارج از کشور.

ج- آشنايي لازم با يک زبان خارجي (عربي، انگليسي، فرانسه يا آلماني).

4- ارائه گواهی سلامت کامل جسمانی و روانی از پزشك معتمد وزارت آموز ش و پرورش.

5- احراز شرايط عمومي و اختصاصي برابر مفاد شيوه نامه.

تذكرات مهم:

1- نمره كل داوطلبان كه تعيين کننده رتبه و ملاک پذيرش نهايي آنان مي باشد بر اساس جدول زير محاسبه می گردد:

 

آزمون كتبي

سنجش و ارزيابي حضوري

امتياز ايثارگري

مجموع نمره و امتياز كل

تخصصي

ويژگيهاي شخصيتي

زبان خارجي

35%

15%

20%

10%

20%

100%

 

2- اعزام پذيرفته شدگان نهايی منوط به تائيد کتبی هئيت مرکزی گزينش و اداره كل حراست خواهد بود.

 

 

امتياز ويژه:

ايثار گران:

 آزادگان،جانبازان، رزمندگان (به شرط حضور داوطلبانه در جبهه) و بستگان درجه اول شهدا(پدر، مادر، همسر و فرزند) در صورت موفقيت در آزمون کتبي از امتياز مربوطه برخوردار خواهند شد .

تبصره : ياد آور مي شود اختصاص امتياز ايثارگري صرفاً يکي از بندهاي فوق را شامل مي شود .

نحوه اعزام

-              پذيرفته شدگان نهايی از سال تحصيلی 90-89  به بعد ، از سوی مرکز اموربین الملل و مدارس خارج ازکشور سازماندهی و اعزام خواهند شد .

-               تعيين محل ماموريت پذيرفته شدگان نهايی، زمان اعزام و مدت ماموريت آنان با توجه به نياز مدارس،  سياست ها و مصالح کلی وزارت آموزش و پرورش و نيز ضوابط سازماندهی  به عهده مرکز اموربین الملل و مدارس خارج ازکشور خواهد بود .

-               احکام ماموريت نيروها براساس رشته قبولی و به استناد مصوبه شماره 29920/ت 461 هـ مورخ 9/10/71 هيات محترم وزيران و اصلاحيه های بعدی برای يک سال تحصيلی  صادر خواهد شد وتمديد آن ، منوط به نياز و رضايت ازنحوه انجام وظيفه و عملکرد افراد خواهد بود .

تذكرات مهم :

1 -  شرکت در دوره های « آموزشی » و « توجيهی » پيش از اعزام که از سوی مرکز اموربین الملل و  مدارس خارج ازکشور اعلام و  برگزار می گردد ، الزامی است .

2 -  پذيرفته شدگان نهايی بايد گذرنامه و گواهينامه معتبر رانندگی و نيز اصل مدرک تحصيلی خود را دراختيار داشته باشند .

3 -  تعيين شيوه وضوابط آزمون  کتبی ،  سنجش و ارزيابی حضوری ، امتيازات ، حدنصابهاو بـــررسی و تصميم گيری درخصوص مواردپيش بينی نشده به عهده مرکز اموربین الملل و مدارس خارج ازکشور می باشد  .

4- ثبت نام و شرکت در آزمون کتبی و  سنجش و ارزيابی حضوری ، هيچ گونه حقی برای شرکت کنندگان ايجاد نمی کند و پذيرش نهايی و اعزام ،مستلزم وجود  نياز ، اخذ رواديــــد  کشورها ،  انجام مراحل قانونی و اعلام قطعی از سوی مرکز اموربین الملل و  مدارس خارج ازکشور خواهد بود .

5- در صورت پذيرش نهايي زوج فرهنگي ، زوج آن به عنوان قبولي اصلي تلقي و زوجه آن به عنوان نيروي به تبعيت از همسر با دريافت حقوق و مزاياي ريالي واريز در ايران در مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور اشتغال بکار خواهند داشت .

 

 


مراحل و تقويم اجرايی

رديف

شرح فعاليت

تاريخ اجرا

1

ارسال شيوه نامه به ادارات کل و دفاترستادي و ادارات کل استانها و اطلاع رسانی در موعد مقرر و به نحو مقتضی

17/12/88

2

ابلاغ به ادارات و واحدهای تابعه جهت اطلاع همکاران

19/12/88

3

دريافت  و تکميل فرم  توسط متقاضيان و ثبت نام  از طريق اينترنت   به نشاني http://Aee.medu.ir

14/1/89 لغايت

 17/1/89

4

مراجعه به سايت و مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت نامي

18/1/89 لغايت

 19/1/89

 

پرينت کارت شرکت در آزمون با مراجعه به سايت اينترنتي  در موعد مقرر http://Aee.medu.ir

4/3/89 لغايت

 6/3/89

5

انجام آزمون کتبي سراسري ( عمومي و اختصاصي ) در روز جمعه و در مراکز استانها

7/3/89

5

اعلام اسامی پذيرفته شدگان آزمون کتبي به ميزان 3 برابر تعداد نيروي مورد نياز در هر رشته شغلي بر روي سايت http://www.edosa-ir.com

23/3/89

6

اعلام تاريخ و نحوه انجام مرحله سنجش و ارزيابي حضوري به اداره کل امور اداري و تشکيلات و ادارات کل استان و سايت http://www.edosa-ir.com

24/3/89

 

استقرار کارنامه آزمون کتبي بر روي سايت http://Aee.medu.ir

 با  استفاده از کد پرسنلي

مرداد 1389

7

تکميل فرم تعهد نامه ( شماره 2 ) از سوي داوطلب و تکميل و تائيد فرم تائيد يه از سوي کارگزيني هاي محل خدمت ( شماره 3 ) و ارائه آنها به همراه ساير مدارک در مرحله سنجش و ارزيابي حضوري

25/3/89

8

برگزاري مرحله سنجش و ارزيابي حضوري

از تاريخ 1/4/89

9

اعلام اسامي پذيرفته شدگان نهايي

http://www.edosa-ir.com

شهريور1389

 

 

مواد و منابع آزمون عمومي

 

رديف

مواد آزمون

سطح آزمون و منابع

1

آشنايي با معارف اسلامي

معارف اسلامي تاليف جمعي از نويسندگان (انتشارات سمت- كد 15)

2

اخلاق و تربيت اسلامي

اخلاق و تربيت اسلامي (تاليف محمد تقي رهبر و محمد حسن رحيميان- انتشارات سمت)

3

تاريخ ايران و اسلام

تاريخ معاصر ايران، سال سوم متوسطه - تاليف سازمان پژوهش و برنامه ريزي درسي

4

زبان و ادبيات فارسي

زبان و نگارش فارسي( انتشارات سمت، كد 16)

5

كليات روش ها و فنون تدريس

مهارت‌هاي آموزشي و پرورشي ( تاليف دكتر شعباني- انتشارات سمت )

6

سنجش و اندازه گيري

اندازه گيري، سنجش و ارزشيابي آموزشي(تاليف دكتر سيف)

7

آشنايي با آيين نامه‌هاي مدارس

آيين نامه‌هاي آموزشی و امتحانات دوره‌هاي مختلف تحصيلي و آيين نامه اجرايي مدارس

8

زبان خارجی : (ترجمه و درك مطلب)

زبان عربي

زبان انگليسي

زبان فرانسه

زبان آلمانی

 

كتاب هاي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي (رشته‌هاي غير علوم انساني)

كتاب هاي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

كتاب هاي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

كتاب هاي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

 

 

³ تذکر :

داوطلبان فقط يکی از زبان های مذکور در بند 8 را به انتخاب خود امتحان خواهند داد .

 

مواد آزمون اختصاصي دوره ابتدايي

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

 

ابتدايي

101

 

- روش‌هاي تدريس كلاس‌هاي چند پايه

- روش تدريس و بررسي كتابهاي درسي دوره ابتدايي

- راهنمايي و مشاوره كودك

دوره كارشناسي رشته آموزش ابتدايي

 

 

مواد آزمون اختصاصي دوره راهنمايي

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

رياضيات

211

- روش تدريس و بررسي كتاب های رياضي دوره راهنمايي

- رياضي عمومي

- هندسه

- جبر

كتاب های درسي رشته مربوط در دوره راهنمايي و مباحث و مفاهيم علمي مرتبط با محتواي كتاب های درسي دوره راهنمايي مطابق با سرفصل هاي درسي موضوع مرتبط در دوره كارشناسي

علوم تجربي

212

- روش تدريس و بررسی کتاب های علوم تجربی

دوره راهنمايی

- فيزيك و شيمي عمومی

- زيست شناسي و زمين شناسي عمومی

زبان و ادبيات فارسي

213

- روش تدريس و بررسي كتاب های ادبيات فارسي

دوره راهنمايي

- متون نظم و نثر فارسي

- آيين نگارش و دستور زبان فارسي

- تاريخ ادبيات

- سبك شناسي

زبان انگليسي

214

- روش تدريس و بررسي كتاب های زبان انگليسي

دوره راهنمايي

- ترجمه و درك مطلب

- گرامر

- لغت شناسي

مطالعات اجتماعي (تاريخ، جغرافيا و علوم اجتماعي)

215

- روش تدريس و بررسي كتاب های علوم اجتماعي

دوره راهنمايي

- تاريخ

- جغرافيا

- علوم اجتماعي

ديني و عربي

216

- روش تدريس و بررسي كتاب های ديني ، عربي و قرآن دوره راهنمايي

- علوم قرآني و حديث

- معارف اسلامي

- فقه و احکام

- زبان عربي(صرف ، نحو و ترجمه)

 

 

مواد آزمون اختصاصي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

ديني و قرآن (دين و زندگي)

321

- روش تدريس و بررسي كتاب هاي دين و زندگي و قرآن دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- علوم قرآني و حديث

- فقه و احکام

- كلام و فلسفه اسلامي

- زبان عربي (صرف، نحو و ترجمه)

كتاب های درسي رشته مربوط در دوره متوسطه و پيش دانشگاهي  و مباحث و مفاهيم علمي مرتبط با محتواي كتاب های درسي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي  مطابق با سرفصل هاي درسي موضوع مربوط در دوره كارشناسي

رياضي

322

- آناليز رياضي

- حساب ديفرانسيل و انتگرال

- جبر خطي

- معادلات ديفرانسيل

- هندسه

- آمار و احتمال

- رايانه

- روش تدريس و بررسي كتاب هاي  رياضي و رايانه

دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

فيزيك

323

- فيزيك پايه

- فيزيك مدرن

- رياضي عمومي

- رايانه

- روش تدريس و بررسي كتاب هاي فيزيك و رايانه

دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

زيست شناسي

زمين شناسي

324

- زيست شناسي و روش تدريس آن

- زمين شناسي و روش تدريس آن

- شيمي عمومي

- كتاب هاي زيست شناسي و زمين شناسي

دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

شيمي

325

- شيمي و روش تدريس آن

- بررسي كتاب‌هاي شيمي

دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- زيست شناسي 1 و 2 دوره متوسطه

 

مواد آزمون اختصاصي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

عربي

326

- صرف و نحو

- علوم بلاغت (معاني، بيان و بديع)

- ترجمه متون

- روش تدريس و بررسی كتاب هاي عربي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- ادبيات فارسی دوره متوسطه و پيش دانشگاهي ( رشته های غير علوم انسانی )

- تاريخ زبان و ادبيات عرب

كتاب های درسي رشته مربوط در دوره متوسطه و پيش دانشگاهي و مباحث و مفاهيم علمي مرتبط با محتواي كتاب های درسي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي مطابق با سرفصل هاي درسي موضوع مربوط در دوره كارشناسي

زبان و

ادبيات فارسي

327

- روش تدريس و بررسي كتاب های فارسي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- عربي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي ( رشته های غير علوم انسانی )

- متون نظم و نثر فارسي

- آيين نگارش و دستور زبان فارسي

- تاريخ ادبيات

- سبك شناسي

زبان انگليسي

328

- روش تدريس و بررسي كتاب های زبان انگليسي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- ترجمه و درك مطلب

- گرامر

- لغت شناسي

مطالعات اجتماعي (علوم اجتماعي ، تاريخ و جغرافيا )

329

- روش تدريس و بررسي كتاب های تاريخ، جغرافيا، جامعه شناسي و علوم اجتماعي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

- تاريخ

- جغرافيا

- جامعه شناسي

- علوم اجتماعي

مشاوره تحصيلي و تربيتي

330

- اصول و فنون راهنمايي و مشاوره

- روان شناسي تربيتي

- روان شناسي رشد

- آموزش خانواده

- آيين نامه‌هاي آموزشي (ثبت نام، امتحانات، هدايت تحصيلي و ...)

- روان شناسي دوره متوسطه

 

 

مواد آزمون اختصاصي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي

 

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

رايانه

331

- سيستم عامل

- زبان هاي برنامه نويسي

- سخت افزار

- آشنايي با شبكه هاي رايانه اي و مديريت شكبه LAN

- كتاب هاي رايانه دوره متوسطه رشته كارودانش

كتاب های درسي رشته مربوط در دوره متوسطه ، پيش دانشگاهي و کارودانش و مباحث و مفاهيم علمي مرتبط با محتواي

كتاب های درسي دوره متوسطه و پيش دانشگاهي مطابق با سرفصل هاي درسي موضوع مرتبط در دوره كارشناسي

 

 

مواد آزمون اختصاصي رشته هاي مشترك

 

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

مديريت

441

 

- مديريت آموزشگاهي

- اصول و فنون راهنمايي و مشاوره

- روان شناسي تربيتي

- برنامه ريزي آموزشي

- مقررات و آيين نامه‌هاي آموزشي، اجرائي و امتحانات

- سيستم‌هاي رايانه‌اي آموزش و امتحانات

دوره كارشناسي رشته‌هاي مديريت آموزشي برنامه ريزي آموزشي

معاونت

442

امور دفتري

443

- مكاتبات اداري و گزارش نويسي

- سيستم هاي رايانه‌اي آموزش و امتحانات

- اصول بايگاني و دفتر داري

- آيين نامه‌هاي آموزشي، اجرائي، امتحانات، هدايت تحصيلي و...

دوره كارداني متصدي امور آموزش مراكز آموزش عالي فرهنگيان

امور تربيتي

444

- آشنايي با قرآن و سيره معصومين (ع)

- روان شناسي تربيتي

- برنامه ريزي فعاليتهاي فرهنگي، تربيتي

- بهداشت رواني

- اصول و فنون راهنمايي و مشاوره

- روشهاي اصلاح و تغيير رفتار

- اصول و كليات طراحي و اجراي فعاليتهاي پرورشي و فوق برنامه

دوره كارشناسي رشته امور تربيتي

تربيت بدني

445

- روش تدريس درس تربيت بدني

- فيزيولوژي ورزشي

- اصول و مباني تربيت بدني

- سنجش و اندازه گيري درس تربيت بدني

- رشد و تكامل و ياد گيري حركتي

- قوانين و مقررات رشته هاي ورزشي

دوره كارشناسي رشته تربيت بدني

 

 

مواد آزمون اختصاصي مشاغل سرپرستي ها

رشته و كد

مواد آزمون

سطح آزمون

آموزش و امتحانات

501

- مديريت آموزشي

- اصول و فنون راهنمايي و مشاوره

- روان شناسي تربيتي

- مباني آموزشي و پرورشي

- مقررات و آئين نامه هاي آموزشی ،پرورشي و امتحانات

- سيستم هاي رايانه اي آموزش و امتحانات

در سطح كارشناسي رشته هاي

برنامه ريزي آموزشي و مديريت آموزشي

امور مالي و عمومي

 ( ذيحسابی )

502

-         قانون ديوان محاسبات و آئين نامه هاي اجرايي مربوط .

-         ضوابط اجرايي بودجه سال و تبصره هاي بودجه و شرح موافقت نامه ها  در خصوص اعتبارات سرپرستي‌هاي خارج از كشور.

-         بخشنامه ها و دستور العمل هاي مالي وزارت امور اقتصادي و دارايي .

-         اصول حسابداري دولتي .

-         آشنايي به قوانين تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و الحاقي مربوط .

-         آشنايي با قانون وصول برخي ازدر آمد هاي دولت   و مصرف آن در موارد معين .

-         قانون برنامه چهارم توسعه حسب مورد در خصوص مدارس خارج از كشور .

-         آشنايي با ثبت عمليات حسابداري در آمدهاي عمومي ، اختصاصي، واگذاري دارايي هاي سرمايه‌اي ، گروه حسابهاي مستقل ، اعتبارات هزينه ،تملك دارايي هاي سرمايه اي و حسابهاي سنواتي .

-         آشنايي با سيستم عامل ذيحساب .

-         مجموعه قوانين و مقررات اداري و استخدامي
 ( سفر هاي خارجي ، ماموريت ها ، مرخصي ها و پرداختهاي پرسنلي) .

-         آشنايي با قوانين كار و تامين اجتماعي در مورد انواع قراردادها و بيمه نامه ها .

در سطح كارشناسي رشته حسابداري

 

 

جدول كد و نام  رشته هاي آزمون

 

دوره

كد

رشته

ابتدايي

101

ابتدايي

راهنمايي

211

رياضيات

212

علوم تجربي

213

زبان و ادبيات فارسي

214

زبان انگليسي

215

مطالعات اجتماعی ( علوم اجتماعي ، تاريخ و جغرافيا )

216

ديني و عربي

متوسطه نظري و پيش دانشگاهي

321

دينی و قرآن ( دين و زندگی )

322

رياضي

323

فيزيك

324

زيست شناسي و زمين شناسي

325

شيمي

326

عربي

327

زبان و ادبيات فارسي

328

زبان انگليسي

329

مطالعات اجتماعی ( علوم اجتماعي ، تاريخ و جغرافيا )

330

مشاوره تحصيلي

331

رايانه

مشترك

441

مديريت واحد آموزشی

442

معاونت واحد آموزشی

443

امور دفتري

444

امور تربيتی

445

تربيت بدنی

مشاغل سرپرستي ها

501

آموزش و امتحانات

502

امور مالي و عمومي (ذيحسابي )

 

* رشته ها صرفاً بر اساس نياز مدارس جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور تعيين و اعلام شده است و داوطلبان بايد با توجه به دوره تحصيلی و رشته آزمون ، کد مربوط را با دقت در فرم ثبت نام ( شماره 1 ) درج نمايند .  

+ نوشته شده در دوشنبه دوم فروردین ۱۳۸۹ساعت توسط آموزش |

AWT IMAGE

+ نوشته شده در جمعه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |


 
.: سازمان آموزش وپرورش مازندران مدرس آموزش خانواده جذب می کند
 
کارشناس مسؤول انجمن اولیا ومربیان سازمان آموزش وپرورش مازندران ازجذب مدرسان آموزش خانواده در این استان خبرداد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش وپرورش مازندران"میرعلی رمضانیان " با بیان این که تحولات دنیای ماشینی، توسعه فناوری و گسترش شبکه های ارتباطی و ماهواره ای، خانواده را با چالش های جدی و مهمی دراین زمینه روبرو کرده است، افزود: سازمان آموزش وپرورش مازندران به منظور پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی وارتقای سطح دانش و مهارت های تربیتی اولیا از یک سو، از سوی دیگر با هدف توسعه و تقویت برنامه های آموزش خانواده و جبران بخشی از کمبودهای نیروهای انسانی از میان نیروهای شاغل رسمی واجد شرایط مدرسان آموزش خانواده جذب می کند .

وی داشتن مدرک تحصیلی لیسانس از رشته های علوم تربیتی، روانشاسی، علوم اجتماعی، جامعه شناسی، مددکار اجتماعی، پژوهشگری، مردم شناسی و مطالعات خانواده و الهیات با گرایش فقه و حقوق، علوم قرآنی و حدیث ، مشاوره پزشکی و بهداشت و تغذیه ، برخورداری از سلامت جسمی و داشتن قدرت بیان از جمله شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان عنوان کرد.

رمضانیان با بیان اینکه جذب مدرس آموزش خانواده از طریق آزمون و مصاحبه تخصصی انجام می گیرد ، افزود : داوطلبان واجد شرایط با در دست داشتن مدارک مورد نیاز تا پایان وقت اداری بیستم و یکم فروردین ماه 89 به آموزش و پرورش محل سکونت مراجعه کنند .

 

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |


.: زمان ارسال مقالات به کنفرانس آموزش ریاضی کشور تمدید شد
 
در پی استقبال فزاینده دبیران ، محققان و پژوهشگران علم ریاضی زمان ارسال مقالات به یازدهمین کنفرانس آموزش ریاضی کشور تا 10 اردیبهشت ماه سال آینده تمدید شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش مازندران" منیره موحدی" معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی این سازمان با اعلام این خبر افزود : با تصویب کمیته علمی کنفرانس زمان ارسال مقالات از 20 فروردین به 10 اردیبهشت سال 89 تمدید شد.

وی در ادامه  سخنرانی عمومی و تخصصی ، پوستر، کارگاه ، میزگرد، نمایشگاه و برنامه های جانبی را برنامه یازدهمین کنفرانس ریاضی دانست وخاطر نشان کرد :  برنامه درسی ریاضی مدرسه ای، نقد و بررسی برنامه درسی ریاضی مدرسه ای (اهداف ، محتوا و سازماندهی ، روشها و تجارب آموزشی ، ارزشیابی)،  نظریه و شیوه های یاددهی ، یادگیری و ارزشیابی ریاضی، تحقیق در زمینه بکارگیری نظریه های یادگیری در آموزش و برنامه های درسی ریاضی مدرسه ای ، تحقیق در زمینه روشهای خلاق ، تجربه های نوآورانه تدریس و ... را از جمله محورهای این کنفرانس عنوان کرد.

وی با بیان این که ثبت نام و ارسال مقالات فقط از طریق سامانه الکترونیکی امکان پذیر است، ادامه داد: مقالات باید حداکثر در 7 صفحه  A4  با  WORD 2003 و فونت BNAZANIN طبق نمونه موجود در سایت کنفرانس تهیه و تنظیم و با پست الکترونیکی ارسال شود.

گفتنی است: جهت کسب اطلاعات بیشتر برای ارسال مقاله به پایگاه اطلاع رسانی یازدهمین کنفرانس ریاضی به نشانیwww.imec11maz.ir/  و یا با شماره تلفن    3267804و  3267803 – 151  تماس حاصل کنند .

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 

بررسی کنکور ۸۸ - درس ریاضی - رشته ی تجربی

ردیف

گزینه

سطح دشواری

سطح یادگیری

کتاب

موضوع

توضیحات

126

4

آسان

ترکیب

ریاضی 2

ماتریس

 

127

3

دشوار

تحلیل

ریاضی 2

تصاعد

 

128

2

متوسط

ترکیب

ریاضی 2

مثلثات

 

129

2

متوسط

کاربستن

ریاضی 2

بردار

 

130

3

متوسط

تحلیل

آمارو مدل سازی

دسته بندی

 

131

1

متوسط

ترکیب

آمارو مدل سازی

شاخص های پراکندگی

 

132

2

آسان

فهمیدن

ریاضی 3

تابع

 

133

1

آسان

فهمیدن

ریاضی 3

حد

 

134

4

متوسط

ترکیب

ریاضی 3

پیوستگی

 

135

1

متوسط

تحلیل

ریاضی 3

مشتق

 

136

4

متوسط

فهمیدن

ریاضی 3

مشتق

 

137

3

دشوار

ترکیب

ریاضی 3

کاربرد مشتق

 

138

4

متوسط

تحلیل

ریاضی عمومی

احتمال

 

139

4

متوسط

کاربستن

ریاضی عمومی

احتمال

 

140

2

دشوار

تحلیل

ریاضی عمومی

معادله درجه 2

 

141

4

آسان

کاربستن

ریاضی عمومی

دستگاه معادلات خطی

 

142

2

متوسط

تحلیل

ریاضی عمومی

 تابع جزء صحیح

 

143

1

متوسط

ترکیب

ریاضی عمومی

لگاریتم

 

144

3

متوسط

کاربستن

ریاضی عمومی

مجانب

 

145

1

متوسط

کاربستن

ریاضی عمومی

معادله خط قائم

 

146

3

آسان

فهمیدن

ریاضی عمومی

کاربرد مشتق

 

147

4

دشوار

ترکیب

ریاضی عمومی

کاربرد مشتق

 

148

2

متوسط

ترکیب

ریاضی عمومی

دایره

 

149

3

متوسط

کاربستن

ریاضی عمومی

سهمی

 

150

1

متوسط

تحلیل

ریاضی عمومی

انتگرال

 

151

1

متوسط

کاربستن

هندسه 1

انتگرال

 

152

2

دشوار

ترکیب

هندسه 1

مثلث متساوی الساقین

 

153

4

آسان

کاربستن

هندسه 1

مساحت

 

154

3

دشوار

ترکیب

هندسه 1

تشابه

 

155

1

متوسط

ترکیب

هندسه 1

حجم

 

 

بررسی سؤالات کنکور 88 - کتب ریاضی  رشته علوم تجربی

 

*************************

سؤالات ریاضی ( کنکور تجربی88) در یک نگاه

کتابهای ریاضی

تعداد سؤالات

درصد  ازکل سؤالات ریاضی

ریاضی 2

4

3/13

آمار و مدل سازی

2

7/6

ریاضی 3

6

20

ریاضی عمومی

13

3/43

هندسه 1

5

7/16

 

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

کنکور ۸۸ - در س ریاضی- رشته ی ریاضی

ردیف

گزینه

سطح دشواری

سطح یادگیری

کتاب

موضوع

توضیحات

101

2

متوسط

تحلیل

ریاضی 2

تابع

 

102

1

آسان

فهمیدن

ریاضی2

تابع

 

103

3

متوسط

ترکیب

ریاضی2

لگاریتم

 

104

3

دشوار

ترکیب

ریاضی2

تصاعد

 

105

4

آسان

کار بستن

حسابان

معادله درجه 2

 

106

3

متوسط

کاربستن

حسابان

تابع معکوس

 

107

1

آسان

دانش

حسابان

مثلثات

 

108

1

متوسط

فهمیدن

حسابان

حد

 

109

4

آسان

دانش

حسابان

مشتق

 

110

2

متوسط

کاربستن

حسابان

کاربرد مشتق

 

111

1

متوسط

کاربستن

حسابان

دوره تناوب

 

112

2

متوسط

فهمیدن

حسابان

کاربرد مشتق

 

113

3

متوسط

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

دنباله وسری

 

114

1

متوسط

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

دنباله و سری

 

115

3

متوسط

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

پیوستگی

 

116

4

متوسط

کاربستن

حساب دیفرانسیل

قضیه مقدار میانی

 

117

2

متوسط

کاربستن

حساب دیفرانسیل

Min  مطلق

 

118

4

آسان

تحلیل

حساب دیفرانسیل

مجانب ها

 

119

1

آسان

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

مشتق

 

120

4

متوسط

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

کاربرد مشتق

 

121

1

دشوار

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

دیفرانسیل

 

122

1

آسان

فهمیدن

حساب دیفرانسیل

انتگرال ریمان

 

123

3

متوسط

ترکیب

حساب دیفرانسیل

انتگرال

 

124

1

دشوار

ترکیب

حساب دیفرانسیل

انتگرال

 

125

4

دشوار

ترکیب

هندسه 1

مثلث متساوی الساقین

 

126

4

متوسط

ترکیب

هندسه 1

مساحت

 

127

3

متوسط

کاربستن

هندسه 1

حجم

 

128

3

آسان

دانش

هندسه 2

استدلال استقرایی

 

129

2

آسان

دانش

هندسه 2

استدلال استقرایی

 

130

3

متوسط

ترکیب

هندسه 2

دایره

 

131

1

متوسط

ترکیب

هندسه 2

دوران و انتقال

 

132

1

دشوار

تحلیل

هندسه 2

فضا

 

133

4

آسان

فهمیدن

هندسه تحلیلی

بردار

 

134

3

متوسط

کاربستن

هندسه تحلیلی

خط  وصفحه

 

135

2

آسان

فهمیدن

هندسه تحلیلی

خط و صفحه

 

136

3

دشوار

ترکیب

هندسه تحلیلی

خط و صفحه

 

137

4

متوسط

کاربستن

هندسه تحلیلی

ماتریس

 

138

4

متوسط

کاربستن

هندسه تحلیلی

ماتریس

 

139

1

متوسط

تحلیل

هندسه تحلیلی

ماتریس

 

140

2

دشوار

ترکیب

هندسه تحلیلی

خط وصفحه

 

 

ردیف

گزینه

سطح دشواری

سطح یادگیری

کتاب

موضوع

توضیحات

141

1

آسان

فهمیدن

آمار و مدل سازی

میانگین

 

142

4

متوسط

کاربستن

آمار و مدل سازی

دسته بندی

 

143

3

آسان

دانش

جبر و احتمال

استدلال استقرایی

 

144

4

متوسط

کاربستن

جبر و احتمال

لانه کبوتر

 

145

3

متوسط

ترکیب

جبر و احتمال

مجموعه ها

 

146

1

متوسط

ترکیب

جبر و احتمال

مجموعه ها

 

147

2

متوسط

ترکیب

جبر و احتمال

احتمال

 

148

1

متوسط

کاربستن

جبر و احتمال

احتمال

 

149

4

متوسط

تحلیل

ریاضیات گسسته

گراف

 

150

3

آسان

تحلیل

ریاضیات گسسته

گراف

 

151

4

متوسط

کاربستن

ریاضیات گسسته

نظریه اعداد

 

152

2

آسان

فهمیدن

ریاضیات گسسته

نظریه اعداد

 

153

2

متوسط

کاربستن

ریاضیات گسسته

نظریه اعداد

 

154

3

آسان

فهمیدن

ریاضیات گسسته

احتمال

 

155

2

متوسط

فهمیدن

ریاضیات گسسته

احتمال

 

 

*************************

سؤالات ریاضی  در یک نگاه

کتابهای ریاضی

تعداد سؤالات

درصد  ازکل سؤالات ریاضی

ریاضی 2

4

۷/۱۴

حسابان

8

۱۴/۲۸

حساب دیفرانسیل

12

۲۱/۴۲

هندسه 1

3

۵/۳۶

هندسه 2

5

۸/۹۴

هندسه تحلیلی

8

۱۴/۲۸

آمار و مدل سازی

2

۳/۵۸

جبر و احتمال

7

۱۲/۵

ریاضیات گسسته

7

۱۲/۵

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 

فیزیک - رشته ی ریاضی - کنکور ۸۸

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

رشته رياضي – فيزيك 88

 

موضوع

156

3

متوسط

كاربرد

پيش 1

1

حركت پرتابه قائم

157

2

متوسط

تحليل

پيش 1

1

حركت با شتاب ثابت

158

4

متوسط

تحليل

پيش 1

1

حركت دوبعدي

159

3

دشوار

تحليل

پيش 1

1

حركت پرتابي

160

4

آسان

كاربرد

فيزيك 2

3

برآيند نيروها

161

3

آسان

كاربرد

فيزيك 2

2

حركت قائم

162

1

آسان

دانش

پيش 1

2

حركت دوراني

163

4

دشوار

تركيب

پيش 1

2

استفاده از قوانين نيوتن

164

4

دشوار

تحليل

پيش 1

2

استفاده از قوانين نيوتن دستگاهها

165

2

متوسط

كاربرد

پيش 1

3

انرژي جنبشي متحرك

166

4

آسان

كاربرد

فيزيك2

6

گرماي نهان ذوب

167

2

آسان

كاربرد

فيزيك2

6

انتقال گرما

168

3

آسان

دانش

فيزيك 3

1

فرآيند بي دررو

169

3

متوسط

تحليل

فيزيك 3

1

چرخه گرمايي

170

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

1

فرآيند گرمايي

171

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 1

4

آينه ي مقعر

172

1

متوسط

تحليل

فيزيك 1

4

سايه و نيم سايه

173

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 1

5

منشور

174

2

آسان

كاربرد

فيزيك 1

5

عدسي ها

175

2

آسان

دانش

فيزيك2

6

تبخير سطحي

176

4

آسان

كاربرد

فيزيك 2

5

فشار مايعات

177

3

آسان

كاربرد

فيزيك 2

1

اندزه گيري چگالي

178

4

متوسط

تحليل

فيزيك 3

2

استفاده از قانون كولن

179

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

2 و3

مدارهاي الكتريكي(خازن)

180

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

3

مدارهاي الكتريكي(مقاومت)

181

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

3

مقاومت معادل

182

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

3

قوانين كيرشهف

183

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

2

خازن معادل

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

 

موضوع

184

1

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

3و 4

ميزان مغناطيسي سيم لوله

185

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

4

ميدان مغناطيسي ناشي از سيم حامل جريان

186

3

متوسط

تحليل

فيزيك 3

5

القاي مغناطيسي

187

1

متوسط

تحليل

فيزيك 3

5

نيروي محركه القايي

188

4

متوسط

تحليل

پيش 1

3

نوسانگر ساده

189

2

متوسط

كاربرد

پيش 1

3

نوسانگر ساده

190

2

آسان

دانش

پيش 1

4

امواج مكانيكي

191

4

مشكل

تحليل

پيش 1

4

امواج مكانيكي

192

1

آسان

كاربرد

پيش 1

4

انتشار موج

193

1

آسان

كاربرد

پيش 2

1

لوله هاي صوتي

194

4

متوسط

كاربرد

پيش 2

1

انتشار امواج صوتي

195

2

آسان

دانش

پيش 2

2

امواج الكترومغناطيسي

196

2

متوسط

كاربرد

پيش 2

2

آزمايش يانگ

197

4

آسان

دانش

پيش 2

3

كسيل القايي

198

1

متوسط

كاربرد

پيش 2

3

مدل اتمي

199

2

آسان

كاربرد

پيش 2

4

مدل اتمي

200

1

متوسط

كاربرد

پيش 2

4

انرژي بستگي هسته

 

درصد

تعداد سوال

 

9/8

4

فيزيك 1

5/15

7

فيزيك 2

8/28

13

فيزيك 3

9/28

13

فيزيك پيش 1

8/17

8

فيزيك پيش2

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

فیزیک - تجربی - کنکور ۸۸

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

توضيحات

206

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 2

1 و3

بردارها (برآيند)

207

4

متوسط

تركيب

فيزيك 2 پيش 1

2فيزيك 2و1 پيش1

حركت با شتاب ثابت

208

2

متوسط

كاربرد

پيش 1

فصل 1

حركت قائم

209

3

مشكل

تركيب

پيش 1

فصل 1

حركت در صفحه

210

3

متوسط

تركيب

پيش 1

فصل 2

سطح شيب دار (قانون نيوتن)

211

3

آسان

درك و فهم

پيش 1

فصل 2

حركت دوراني

212

3

آسان

دانش

فيزيك 2

فصل 4

كار و انرژي

213

3

متوسط

كاربرد

فيزيك 2

فصل 6

گرماي نهان ذوب

214

1

آسان

دانش

فيزيك 1

فصل 2

تعادل گرمايي

215

2

متوسط

كاربرد

فيزيك 2

فصل 6

گاز كامل

216

4

متوسط

كاربرد

فيزيك 1

فصل 4

آينه مقعر

217

3

متوسط

تركيب

فيزيك 1

فصل 5

عدسي همگرا

218

1

آسان

دانش

فيزيك 1

فصل 5

دوربين نجومي

219

1

آسان

دانش

فيزيك 2

فصل 5

خواص مايعات

220

3

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

فصل 1

قانون كولن

221

1

آسان

درك و فهم

فيزيك 3

فصل 2

جريان الكتريكي

222

4

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

فصل 2

توان الكتريكي

223

3

متوسط

تركيب

فيزيك 3

فصل 2

مدارهاي الكتريكي

224

4

متوسط

تركيب

فيزيك 3

فصل 1

خازن ها

225

4

متوسط

كاربرد

فيزيك 3

فصل 3

نيروي الكترومغناطيس

226

1

متوسط

تركيب

فيزيك 3

فصل 4

جريان القايي

227

3

متوسط

كاربرد

پيش 1

فصل 3

انرژي نوسانگر

228

4

متوسط

تركيب

پيش 1

فصل 3

دوره ي نوسان گر

229

1

آسان

كاربرد

پيش 2

فصل 1

امواج در تار صوتي

230

2

متوسط

تركيب

پيش 1

فصل 4

امواج عرضي

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

توضيحات

231

2

متوسط

كاربرد

پيش 2

فصل 1

امواج در لوله هاي صوتي

232

1

متوسط

تركيب

پيش 2

فصل 2

آزمايش يانگ

233

2

متوسط

تركيب

پيش 2

فصل 3

فوتوالكتريك

234

4

آسان

دانش

پيش 2

فصل 3

اتم هيدروژن

235

2

متوسط

كاربرد

پيش 2

فصل 4

نيمه عمر

درصد

تعداد سؤال

كتاب

3/13

4

فيزيك 1

6/16

5

فيزيك 2

3/23

7

فيزيك 3

6/26

8

فيزيك پيش 1

20

6

فيزيك پيش 2

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

عربی  رشته ی تجربی کنکور ۸۸

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

26

3

اكتشافات جديد ثابت كرده است كه هر يك از رنگها كه در اعماق دريا پنهان مي گردد، قسمتي از تاريكي آن را سبب مي شود.

متوسط

به كار بستن

مربوط به ماضي نقلي-

ترجمه ي كل الاوان

عربي3-درس3-ص 33

 

27

2

نبايد فداكاريهاي انسان غيرتمند را در عرصه هاي مختلف فراموش كنيم، و بر ماست كه خاطرة او را در ذهنمان حفظ كنيم!

متوسط

به كار بستن

يحب أن لا نفسي

علينا أنْ

عربي3-درس2-ص15

عربي3- درس 5-ص 72

 

28

1

با اطمينان به فرزندانشان بگوئيد كه بسيار دوستشان داريد!

متوسط

به كار بستن

ترجمه ي حال مفرد

ترجمه ي مفعول مطلق نوعي + (صفت)

عربي 3- درس 4

عربي 3- درس 3

 

29

3

مادام كه بيماري انسان براي اطبا ناشناخته باشد از آن رنج مي برند!

متوسط

به كار بستن

مربوط به ترجمه ي كارگاه

يُعاني

ترجمه ي عربي3- ص 82

عربي3-درس6- ص 86

 

30

4

و بعد از آن راهي را انتخاب خواهي كرد كه به هدف تو نزديك مي شود!

متوسط

به كار بستن

مربوط به ترجمه ي فعل امر ثلاثي مزيد و مضارع متعددي

 

 

31

4

عدم اجتماع حبّ الله و حبّ الدنيا.

دشوار

درك و فهم

مفهوم عبارت

عربي3- درس1- ص 1

 

32

2

قالت لي صديقاتي إنّهن تعودّن أن يطالعن دروسهنّ كم مرّه في ليلهِ الامتحان!

متوسط

به كار بستن

مربوط به ترجمه ي فعل ماضي و ماضي نقلي و مضارع منصوب

 

 

33

3

جاء ت صديقاتي إلي بيتنا في اليوم الخامس من الشهر في الساعه الرابعه.

آسان

به كار بستن

مربوط به بحث عدد و معدود

عربي 2تجربي- درس6- ص 82 و 81

 

34

3

عدم علمه بكيّفيه دفن أخيه!

متوسط

درك و فهم

درك مطالب خارج از كتاب

تأليفي

 

35

3

دفن الأموات

متوسط

درك و فهم

درك مطالب خارج از كتاب

تأليفي

 

36

3

التبادل بين الإنسان و الطبيعه في المحاكاه أمرء شائعء.

دشوار

درك و فهم

درك مطالب خارج از كتاب

تأليفي

 

37

4

الإنسان له قدره علي التعلّم، حتي من الحيوانات!

دشوار

درك و فهم

درك مطالب خارج از كتاب

تأليفي

 

38

1

خَطَراتْ، بالِ، اِخفاءَ، جَسَدِ

متوسط

به كار بستن

لتشكيل(حركت گذاري)

مربوط به قواعد سال

 اول و دوم (تأليفي)

 

39

2

يَقْتُلُ،الآخَرَ، الأرضَ، تحتَ

آسان

به كار بستن

ادبيات فارسي- تركيبي

ص 50

 

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

40

2

معتل و ناقص- متعدٍّ- مبني للمعلوم/فعل و فاعله ضمير هو المستتر.

آسان

تحليل

الاعراب و التحليل الصرفي

قواعد سال اول و دوم و سوم دبيرستان

 

41

2

متعدٍّ- مبني للمعلوم- معرب/فعل مرفوع، و فاعله ضمير «هو» المستتر، و الجمله فعليه

آسان

تحليل

الاعراب و التحليل الصرفي

قواعد سال اول و دوم و سوم دبيرستان

 

42

1

مشتق و اسم فاعل- نكره- معرب- منصرف/خبر كان و منصوب

متوسط

تحليل

الاعراب و التحليل الصرفي

قواعد سال اول و دوم و سوم دبيرستان

 

43

4

و ذهبت اِلي الأعلي و أنا أعلن نجاحي!

دشوار

به كار بستن

شناخت فعل معتل

قواعد سال اول و دوم و سوم دبيرستان

 

44

4

أجعل عزّتي في الصدق!

متوسط

به كار بستن

فعل معلوم و مجهول

قواعد درس 8

سال دوّم تجربي

 

45

2

عندما وصل وقت العشاء ذهبنا كلّنا حتّي نتناول الطعام.

متوسط

به كار بستن

قواعد مفعول فيه

قواعد درس 3

سال سوّم تجربي

 

46

4

ولأطفال كلّهم كانوا فرحين بهذا اللّعب!

متوسط

به كار بستن

قواعد نعت (صفت)

قواعد درس 5

سال دوّم تجربي

 

47

1

قرأت آيات منت القرآن قراءه تؤثّر في القلب!

متوسط

به كار بستن

مفعول مطلق نوعي (بياني)

قواعد درس 3

سال سوّم تجربي

 

48

1

راجعت دروسي و أنا أحفظ قماً منها.

متوسط

به كار بستن

قواعد حال و واو حاليه

قواعد درس4

سال سوّم تجربي

 

49

1

لم يأت اِلي استقبال المدير إلّا محبّوه.

دشوار

به كار بستن

قواعد مستثني و انواع آن

قواعد درس6

سال سوّم تجربي

 

50

2

يا مخطيءَ، اِلي متي اِرتكاب الخطيئه!

متوسط

به كار بستن

قواعد ندا و انواع منادي

قواعد درس7

سال سوّم تجربي

 

 

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

عربی رشته ی انسانی -  کنکور ۸۸

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

26

3

دانشمندان مسلمان، تمدن و فرهنگ اسلامی را منتشر کرده اند و سرزمین خویش را در حالت پیشرفت و شکوفایی علمی قرار داده اند!

متوسط

به كار بستن

مربوط به موصوف و صفت ماضی نقلی

و ضمیر

درس 15   عربی 2 انسانی

درس 6   عربی 1 عمومی

 

27

1

دیدم که شتابان بسوی آتش سوزی می رفتند، ولی نتوانستند آتش را خاموش کنند.

متوسط

به كار بستن

مربوط به جمله وصفیه ماضی منفی

مضارع منصوب

 

 

28

2

دو نعمتی هستند که خداوند هرکس را بخواهد بدانها مزیّن می کند!

متوسط

به کار بستن

مربوط به مثنی مضارع اخباری

و فعل شرط

درس 6   عربی  2 انسانی

درس 7   عربی  2 انسانی

 

29

4

شروع به تدریس مسأله مهمی در مورد قواعد زبان  کرد و ما سعی می کردیم آن را با دقت بیاموزیم.

متوسط

به کار بستن

افعال شروع ماضی استمراری و مضارع منصوب

درس 11 و 13 عربی 2 انسانی

 

30

1

شایسته است که اشتباه دوستت را هر قدر هم اندک باشد تکرار نکنی!

متوسط

به کار بستن

ترجمه فعل

 

 

31

1

صیادان به دریا رفتند و تورهای خود را در آن انداختند.

متوسط

به کار بستن

درس 12، عربی 3 انسانی

صفحه 141

 

32

2

نِعمَ الاُمَّ الاُمّ التی لأ تصدّأ ولادها عن السیر فی طریق التقدّم!

متوسط

به کار بستن

درس 13، عربی 3 انسانی

صفحه 153 و 154

 

33

4

أعلمتم أنّ الجهل قادره علی أن یبقی الأسبوع کلّه بدون الطعام أولماء!

متوسط

به کار بستن

درس 12، عربی 3 انسانی

صفحه 143

 

34

3

قُبیل الظهر

متوسط

درک و فهم

درک مطلب     خارج از کتاب

تألیفی

 

35

2

الاُولی استفادت من اُسلوب الرفق و الثانیه أسلوب الشده!

متوسط

درک و فهم

درک مطلب     خارج از کتاب

تألیفی

 

36

4

القویِّ یضعف بالغرور! (البته نظر موجود در جوابیه گزینه 3 می باشد.)

متوسط

درک و فهم

درک مطلب     خارج از کتاب

تألیفی

 

37

4

السیاده تحصل بالتدّرج لا بالتسرّع!

متوسط

درک و فهم

درک مطلب     خارج از کتاب

تألیفی

 

38

1

قَویَّهُ اُخَرِّبُ البُیُوتَ الجمیعُ

متوسط

به کار بستن

لِتشکیل  «خارج از کتاب»

سال اوّل دبیرستان

مبتدا-خبر- فعل و فاعل

 

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

39

3

اِستَمسَکَ- ثیابِ- شدَّهٍ- الریحُ

آسان

به كار بستن

لِتشکیل  «خارج از کتاب»

سال اوّل دبیرستان

فعل فاعل جار و مجرور

 

40

3

للمتکلم وحده مزید ثلاثی مِن باب تفعیل متعدٍ/

فعل مرفوع و فاعل ضمیر أنا،مستر

متوسط

تحلیل

الاعراب و التحلیل صرفی «خارج از کتاب»

قواعد سال اوّل و سوّم دبیرستان

 

41

4

مضارع مجرد ثلاثی معتل و اجوف- معرب/

فعل مرفوع به ثبوت نِ اعراب و فاعله ضمیر الواو البارز

متوسط

تحلیل

الاعراب و التحلیل صرفی «خارج از کتاب»

قواعد سال اوّل و دوّم و سوّم دبیرستان

 

42

4

اسم- مفرد- مذکر-مشتق و اسم تفضیل-نکره-ممنوع من الصرف/ خبر لیس و منصوب

متوسط

تحلیل

الاعراب و التحلیل صرفی «خارج از کتاب»

قواعد سال اوّل و دوّم دبیرستان

 

43

4

ما یُهدیُ أعصابی کثیراً، صوت أذان یُسمع من بعید!

دشوار

به كار بستن

معتل- عربی 3 انسانی

قواعد درس 3 و 4 و 5 و 6

 

44

2

و فیها أربعه غرفه کبیره و غرفه صغیره أیضاً،

آسان

به كار بستن

عدد- عربی 2 انسانی درس 10

مربوط به قواعد صفحه 116-111

 

45

2

أوفَرالآن العنب و التّین و الرّطب للضیّوف!

متوسط

به كار بستن

معلوم و مجهول درس 8، عربی 2 انسانی

مربوط به قواعد صفحه

 92 و 93 و 94

 

46

1

إنَّ هاتین الشجرتین مثمرتان ماداما یُسقیان!

متوسط

به كار بستن

نواسخ و درس 11 و 12، عربی 2 انسانی

مطابقت فعل با اسم ماقبل خود

مربوط به قواعد صفحه 127 و 128 و 138 و 139

 

47

2

قَضیت اللّیل و قد کنت تعباً مِن الاعمالِ الیومیّهِ!

متوسط

به كار بستن

مفعولٌ فیه (ظرف زمان و مکان) درس 14

مربوط به قواعد صفحه

 163 و 164

 

48

3

شکرت معلّمتی و قلت لها: شکراً علی إرشادکُ!

متوسط

به كار بستن

مفعول مُطلق درس 7،عربی 3  انسانی

مربوط به قواعد صفحه 74-77

 

49

2

أصدقاؤنا الشهداء حاربوا لراحتنا و نذکر کلّهم دائماً!

دشوار

به كار بستن

تأکید معنوی درس 8، عربی 3 انسانی

مربوط به قواعد صفحه 92

 

50

1

العلماء هم الذین لایستسلمونَ اَمام حوادث الدهرأ بداً!

متوسط

به كار بستن

موصوف و صفت، درس 15، عربی 2 انسانی

مربوط به قواعد صفحه

 173 و 174

 

 

مجید مسلمی پطرودی

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

عربی  رشته ی ریاضی - کنکور ۸۸

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

26

2

نويسنده اي را مي شناختم كه بيشتر مقالات خود را در روزنامه هاي شهرمان نوشته بود.

متوسط

به كار بستن

كارگاه ترجمه عربي سال دوم دبيرستان درس 9

مربوط به صفحه 118

 

27

1

جوامع بشري همواره از سستي و كاهلي رنج مي برند پس بر علت است كه با اين حقيقت آشنا شوند.

متوسط

به كار بستن

کارگاه ترجمه مربوط به موصوف و صفت درس 5- ترجمه مضارع مرفوع و منصوب

درس 6- عربی سال دوم دبیرستان

مربوط به صفحات 62-72-76

 

28

1

کلام حکیمان زمانی که صواب باشد داروست،و زمانی که خطا باشد رنج است.

متوسط

به کار بستن

مربوط به ترجمه ادوات شرط و ظرف زمان

عربی 2-        عربی 3

درس 7          درس 3

 

 

29

2

اینها در اعمال خود مراتب عالی را بدست خواهند آورد!

متوسط

به کار بستن

مربوط به ترجمه ی فعل، اسم اشاره، صفت و ضمیر

 

 

30

3

هنگامی که بر مردم رحمت چشانده شود بدان خوشحال می شوند.

متوسط

به کار بستن

مربوط به ترجمه ی ظرف، ادات شرط-

فعل شرط و جواب شرط و ترجمه ی فعل مجهول

عربی سال دوم درس 7 و 9

 

 

31

1

لا تَحْصل علی الآخره اِلّا بترک الدنیا!

متوسط

درک و فهم

مفهوم عبارت

 

 

32

2

الواقع أنَّ العلماء المسلمین هم الذین قد اکتشفوا ظاهره قوس قزح و سبب حدوثها!

آسان

به کار بستن

مربوط به کارگاه ترجمه درس 2 عربی سال سوّم «ترجمه صفت و ماضی نقلی و ضمیر»

صفحۀ 28

 

33

3

قرأتُ مرتینِ سبع صفحات مِن الکتاب الثالث فی الیوم الثانی عشر من الشهر!

متوسط

به کار بستن

مربوط به قواعد عدد و معدود درس 6 عربی سال دوم دبیرستان

مربوط به صفحه ی 81 و 82

 

34

4

بعدم تضییع أوقاتنا و عدم اهمالها!

متوسط

درک و فهم

مربوط به درک مطلب

تاليفي

 

35

2

حین ضَیّعناه!

آسان

درک و فهم

مربوط به درک مطلب

تاليفي

 

36

2

الثفافه!

آسان

درک و فهم

مربوط به درک مطلب

تاليفي

 

37

4

کلّ أوقاتنا یحب أن یملأ بالعمل بغضّ النّظر عن نوعیّته!

دشوار

درک و فهم

مربوط به درک مطلب

تاليفي

 

38

2

المفقودهَ – الأجتهادِ – یُمکِنُ-اِستِرجاعُهُ

متوسط

به کار بستن

مربوط به للتشکیل (حرکت گذاری)

صفت، جار و مجرور، فعل مزید

مربوط به قواعد سال اوّل و دوم

 

رديف

گزينه

پاسخ

سطح دشواري

سطح يادگيري

مرجع

صفحه

درصد

39

3

مجلسَ – الدرسِ – فواتِ – شَی ءٍ

متوسط

به كار بستن

مربوط به للتشکیل (حرکت گذاری)

مفعول به – مضاف الیه – جار و مجرور – مضاف الیه

عربي سال اول و دوم

 

40

4

مزید ثلاثی من باب استفعال – متعدٍّ – مبنی للمعلوم فعل منصوب بحرف «أن» و فاعله ضمیر مستتر

متوسط

تحلیل

مربوط به تحلیل الصرفی و اعراب الکلمات

مربوط به قواعد سال اوّل و دوّم دبیرستان

 

 

41

1

مضارع، للغائب، مزید ثلاثی-معرب/فعل مرفوع، و فاعله «استرجاع» والجمله فعلیه

متوسط

تحلیل

مربوط به تحلیل الصرفی و اعراب الکلمات

مربوط به قواعد سال اوّل و دوّم دبیرستان

 

 

42

3

جمع سالم للمذکر – مشتق و اسم فاعل – نکره و معرب خبر کان و منصوبً بالياء

متوسط

تحلیل

مربوط به تحلیل الصرفی و اعراب الکلمات

مربوط به قواعد سال اوّل و دوّم دبیرستان

 

 

43

2

ماذا نسمی الذین یعفون الخاطئین کرامه، و یَنسون أخطاءهم؟!

متوسط

به كار بستن

مربوط به قواعد درس اوّل و دوّم سال                          سوّم دبیرستان

 

 

44

1

أنتِ تَخافین مِن مُن الفتن فعلیکَ بالقرآن!

متوسط

به كار بستن

مربوط به کاربرد موصول و ضمایر با فعل های معتل

قواعد درس اوّل و دوّم سال  سوّم دبیرستان

 

 

45

4

لا تسمح أن یُترک احترام الصغار بسبب صغرهم!

متوسط

به كار بستن

مربوط به معلوم و مجهول قواعد درس 8

سال دوّم دبیرستان

 

 

46

2

أجلست الوالده بنتها الصغیره عندها حتی تحکم

 لها حکایه!

آسان

به كار بستن

مربوط به قواعد مفعولً فیه (ظرف زمان و مکان)

درس 3 عربی سال سوم دبیرستان

 

 

47

4

عرفت الخنساءُ من عیون ناقل الخَبرأنّ أولادها قد أستشهدوا!

متوسط

به كار بستن

مربوط به نعت و منعوت (موصوف و صفت)

قواعد درس 5 عربی سال دوّم دبیرستان

 

 

48

2

من هو أحسن قولاً ممّن دعا اِلی الصراطِ المستقیم؟!

متوسط

به كار بستن

مربوط به مفعول مطلق قواعد درس 3 عربی سال سوم دبیرستان

در رابطه با صفحه 43

 

49

4

أعمالک خیر منّی درجه لِأنّ  اُمکَ راضیه عنکَ!

متوسط

به كار بستن

مربوط به بحث تمییز جمله (نسبت) قواعد درس 5 عربی سال سوّم دبیرستان

 

 

50

4

لم تتوقّف لحظهً لِتلعبَ مع الأطفال إلّا واحداً منّا!

دشوار

به كار بستن

مربوط به بحث استثناء (مستثنی مفرغ) قواعد درس6

 

 

 

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 شیمی - کنکور ۸۸

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

موضوع

توضيحات

201

2

آسان

دانش

شيمي 2

فصل اول

ذرات سازنده اتم

عدد اتمي توسط رادرفورد نوترون توسط چادويك ساختار الكتروني اتم توسط بور كشف شد.

202

2

آسان

دانش

شيمي 2

فصل اول

اعداد كوانتومي و آرايش الكتروني           

33As : [Ar] 3d10 , 4s2,4p3

                                

                     Me=0            

203

1

آسان

دانش

شيمي 2

فصل اول

اعداد كوانتومي

درهرسطح انرژي اتم زيرلايه اي كه عدد اتمي L كوچكتري دارد با نماد S مشخص مي شود. ( L = 0 )

204

3

متوسط

درك و فهم

شيمي 2

فصل 1 و 2

تركيب

Z=ē + بار

عنصرA فلز قليايي گروه دوم و ظرفيت آن 2 است. Bنافلزي ازگروه 16وظرفيت آن2است. بنابراين تركيب آنهاABاست.

205

4

متوسط

درك و فهم

شيمي 2

فصل 2

دوره تناوب و فرمول نويسي

Z=ē + بار = 36 + 1 = 37

هر عنصري با گاز نجيب بعد از خود هم دوره است. ظرفيت فلز M يك و گوگرد 2 است. پس تركيب آنها M2S است.

206

3

متوسط

درك و فهم

شيمي 2

فصل 1

آرايش الكتروني عناصر واسطه

عناصري كه 3d آنها نيمه پراست داراي آرايش هاي زير هستند:

4S2 , 3d5

4S1 , 3d5          مورد استثنا

4S2 , 3d10

4S1 , 3d10

207

3

متوسط

درك و فهم

شيمي 2

فصل 4

ساختار لوويس مولكول هاي قطبي

با توجه به ساختار لوويس تركيبات متانال و استون مشخص مي شود كه در اين دو تركيب يك پيوند دو گانه C=0 وجود دارد و اين دو مولكول قطبي هستند.

208

4

متوسط

كاربرد

شيمي 2

فصل 4

طول پيوند

با محاسبه شعاع اتمي به ترتيب عناصر CIP و حاصل جمع شعاع C و P طول پيوند C− P بدست مي آيد

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

موضوع

توضيحات

209

2

متوسط

كاربرد

شيمي 2

چهارم

ساختار لوويس

از چپ به راست N اول يك جفت ناپيوندي دارد. N 3 و 4 هر كدام چهار پيوند دارند با 4 الكترون پس يك الكترون ظرفيت را ازدست مي دهند. Nآخري يك پيوند دارد پس 3 جفت ناپيوندي داردكه بايد 2 الكترون بگيرد. در كل 1+ مي شود.

210

3

آسان

درك و فهم

شيمي 2

پنجم

گروههاي عاملي

      O                           OH          OH                 O   

     ||                            |              |                  ||         

   -  C – O -                 - C -          -C-               - C -  

            كتوني                     الكلي                                استري

211

2

متوسط

درك و فهم

شيمي 2

پنجم

الماس  و گرافيت

گرافيت آرايش مثلثي دارد و ساختار لايه اي دارد الماس جامد كوالانسي است.

212

2

متوسط

تجزيه و تحليل

شيمي 3

اول

موازنه و استوكيومتري

با توجه به سوال عنصرهاي N و O2 از تجزيه KNO3 توليد شده است پتاسيم در حضور اكسيژن  به صورت K2O آزاد مي شود

213

4

دشوار

تجزيه و تحليل

شيمي 3

اول

استوکیومتري

كاهش جرم CUO بدليل خارج شدن اكسيژن از آن است.

gr80

CUO

X ×  = %75

214

3

متوسط

كاربرد

شيمي 3

اول

استوکیومتري

با استفاده از تناسب ساده حل مي شود.

215

2

متوسط

درك و فهم

شيمي 3

اول

صفحه 10 و 23

در بسياري از واكنش هاي تجزيه اتم توليد نمي شود. حجم مول گازها در شرايط STP برابر 4/22 ليتر است.

216

3

آسان

دانش

شيمي 3

2

انرژي آزاد گيبس

واكنش غير خود به خودي       S<0 , H>0

واكنش خود به خودي             S>0 , H<0

217

4

متوسط

كاربرد

شيمي 3

2

محاسبه گرماي واكنش

انرژي پيوندي يك مول H2 و Cl2 و HCl را محاسبه كرده با واكنش اول جمع مي كنيم.

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

موضوع

توضيحات

218

3

متوسط

كاربرد

شيمي 3

2

قانون هس

واكنش دوم را دو برابر واكنش سوم را عكس كرده با واكنش اول جمع مي كنيم.

219

4

متوسط

كاربرد

شيمي 3

2

محاسبه گرماي واكنش

با استفاده از آنتالپي تشكيل و محاسبه H يك مول CS2   مي توان HF (CS2) را حساب كرد.

220

2

آسان

درك و فهم

شيمي 3

3

انحلال پذيري صفحه 81

در الكل ها هر چه زنجيره كربن بزرگترباشدبخش غيرقطبي بر بخش قطبي غلبه كرده و انحلال پديري كاهش مي يابد.

221

2

آسان

درك و فهم

شيمي 3

3

صابون – فكر كنيد

ـــــــــــــــــــ

222

1

متوسط

كاربرد

شيمي 3

3

درصدِ جرمي

جرم كربن تتراكلريد را بدست آورده و جرم محلول را حساب مي كنيم در رابطه درصد جرمي قرار مي دهيم.

223

2

متوسط

كاربرد

شيمي 3

3

غلظت و استوكيومتري محلول ها

ابتدا جرم محلول را بدست آورده از آنجا تعداد مول و مولار را حساب مي كنيم. واكنش را نوشته مول H2SO4را بدست مي آوريم.

224

1

متوسط

درك و فهم

شيمي پيش

1

نظريه حالت گذار

واكنش هاي گرماگير در دماهاي بالا خود به خودي هستند. H واكنش مثبت است و HF فراورده ها بيشتر است.

225

4

متوسط

كاربرد

شيمي پيش

1

محاسبه سر عت واكنش

nCo2=  = 0/25      RCo2 =  = 0/005

 =    = × 60 = 0/45

226

2

متوسط

تحليل

پيش دانشگاهي

2

تعادلهاي شيميايي                        خود را بيازمائيد صفحه 27

با توجه به شكل از چپ به راست با گذشت زمان در حالتهاي 3و4و5 تعداد ذرات  Aو B تغييري نمي كند پس حالت تعادل ايجاد شده است.

227

3

متوسط

تجزيه و تحليل

پيش دانشگاهي

2

تعادلهاي شيميايي                           فكر كنيد صفحه 27

بخاطر اينكه تا رسيدن به حالت تعادل غلظت 2 ماده كم يك ماده زياد مي شود واكنش به صورت زير است:

SO3                 CSO2 + O2    

مصرف A = توليد C پس A بايد SO2 و C SO3 باشد.

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

فصل

موضوع

توضيحات

228

2

متوسط

كاربرد

پيش دانشگاهي

2

محاسبه غلظت هاي تعادلي

= 0.5   [ClBr]=x  [Cl2]=[Br2]=

             X = 0.08        K=16×10-4=            

229

3

آسان

درك و فهم

پيش دانشگاهي

3

مدل لوري – برونستد

  پروتون بگيرد به اسيد مزدوج تبديل مي شود يعني  و اگر پروتون از دست بدهد به باز مزدوج تبديل مي شود يعني

230

3

دشوار

تركيب

پيش دانشگاهي

3

سنجش اسيد و باز

CM1.v1.n1=CM2.V0.n2

0.025 × 40 × n1 = 0.02 × 75 × 2          n1 = 3     

231

3

دشوار

تركيب

پيش دانشگاهي

3

تركيبي

=  = 0.001       

HA + NaHCO3 NaA + CO2 + H2O

0.001x0.050         x ×  ×             x = 5.25 gr

232

4

متوسط

درك و فهم

پيش دانشگاهي

3

آمينواسيد

آمينو اسيدها جامدهايي با نقطة ذوب بالا آلفا آمينواسيد- محلول در حلال ناقصي هستند.

فرمول گلي سين H3NCH2COOH است.

233

1

متوسط

كاربرد

پيش دانشگاهي

4

عدد اكسايش

Na2 B4 O7 → H3 BO3

2 + 4x + (-14)                 3 + x + (-6)

        X = 3                                 x = 3

                 3 – 3 = 0

234

2

متوسط

تجزيه و تحليل

پيش دانشگاهي

چهارم

سلولهاي گالواني و انواع سلولها

باطريهاي معمولي نوع اول هستند.

در گزينه 2 واكنش معكوس خودبخودي است چون از نظر الكترون دهي روي برنده است.

در گزينه 4 از نظر الكترون دهي روي برنده است.

235

4

متوسط

درك و فهم

پيش دانشگاهي

چهارم

حفاظت كاتدي و خوردگي آهن

در رقابت بين آهن و قلع، آهن برنده است و اكسايش       مي يابد. اما در رقابت با منيزيم برنده است و آهن از نظر خوردگي محافظت مي شود.

11 سؤال از شيمي دوم

12 سؤال از شيمي سوم

12 سؤال از شيمي پيش دانشگاهي

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 زیست شناسی - کنکور ۸۸

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

موضوع

توضيحات

156

3

متوسط

دانش

دوم

بافت پوششي

 

157

4

متوسط

دانش

دوم

حركت گياهي

 

158

1

متوسط

فهميدن

سوم

دفاع اختصاصي

 

159

2

متوسط

دانش

پيش

آغازيان كپك

 

160

3

متوسط

بكار بستن

دوم

دستگاه گردش مواد

 

161

1

متوسط

دانش

سوم

هورمون ها

 

162

2

دشوار

تركيب

پيش

پروكاريوت

 

163

2

متوسط

دانش

سوم

گياهان علفي

 

164

3

متوسط

فهميدن

سوم

اعصاب مركزي

 

165

4

متوسط

دانش

پيش

يادگيري در جانوران

 

166

3

دشوار

تحليل

پيش

پروكاريوتها

 

167

3

متوسط

بكار بستن

دوم

حركت مواد

 

168

3

متوسط

بكار بستن

پيش و سوم

چرخه سلولي

 

169

2

متوسط

بكار بستن

پيش

نقش پذيري

 

170

2

دشوار

تركيب

دوم

دستگاه دفع مواد

 

171

2

دشوار

دانش

پيش

تكامل

 

172

2

دشوار

بكار بستن

سوم

ژنتيك

 

173

4

متوسط

تركيب

دوم و سوم

وظايف اندامك ها

 

174

4

متوسط

دانش

پيش

بيان ژن

 

175

3

متوسط

دانش

سوم

دستگاه توليد مثل

 

176

2

دشوار

فهميدن

پيش

آغازيان

 

177

1

متوسط

بكار بستن

دوم

جذب مواد

 

178

3

دشوار

فهميدن

سوم

انواع توليد مثل

 

179

1

دشوار

بكار بستن

سوم

چرخه ي سلولي

 

180

4

متوسط

فهميدن

پيش

ويروسها

 

181

1

متوسط

دانش

دوم

كار قلب

 

182

2

دشوار

فهميدن

پيش

رابطه غذايي

 

183

3

دشوار

تحليل

پيش

ژنتيك

 

184

2

متوسط

فهميدن

سوم

بيماري هاي ارثي

 

رديف

گزينه

سطح دشواري

سطح يادگيري

كتاب

موضوع

توضيحات

185

4

دشوار

بكار بستن

پيش

فتوسنتز

 

186

3

دشوار

فهميدن

سوم

ايمني غير فعال

 

187

3

دشوار

بكار بستن

سوم

ژنتيك

 

188

3

متوسط

دانش

سوم

هورمان هاي گياهي

 

189

3

متوسط

فهميدن

پيش

كنام

 

190

3

دشوار

دانش

پيش

قارچ ها

 

191

1

دشوار

فهميدن

پيش

فتوسنتز و تنفس سلولي

 

192

4

متوسط

دانش

سوم

چرخه قاعده گي

 

193

1

متوسط

فهميدن

پيش

پروكاريوت ها

 

194

4

متوسط

فهميدن

دوم

دستگاه گوارش ملخ

 

195

2

متوسط

دانش

پيش

چرخه ي كرپس

 

196

2

دشوار

بكار بستن

دوم سوم پيش

آغازيان ثاژ كدار

 

197

2

متوسط

دانش

سوم

چرخه زندگي كاج

 

198

4

دشوار

تحليل

سوم

ژنتيك

 

199

1

متوسط

دانش

دوم

گردش خون ماهي

 

200

2

دشوار

دانش

پيش

كپك ها

 

201

4

متوسط

دانش

دوم و سوم

دستگاه گوارش عصبي

 

202

3

متوسط

تحليل

دوم

گلبول هاي سفيد و ايمني

 

203

3

متوسط

بكار بستن

سوم

تناوب نسل در گياهان

 

204

1

متوسط

دانش

دوم

انتقال مواد در گياهان

 

205

2

دشوار

تحليل

سوم

ژنتيك

 

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 دین و زندگی  کنکور ۸۸

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

51

4

دوم

سوم

سرمايه هاي رشد

39-38

درك و فهم

 

جاثيه 13

خداوند در ميان موجودات جهان تو را براي خود برگزيد و بهشت ويژه اش را به تو اختصاص داد و فرمود: "جهان را براي تو آفريدم و تو را براي خودم" اين ديگر با توست كه براي خدا بماني همان طور كه حضرت موسي (ع) چنين كرد

52

3

دوم

سوم

سرمايه هاي رشد

40

درك و فهم

 

فصلت 53

اگر با ور انسان  اين باشد كه خداوند برترين گواه و ناظر است هيچ گاه در محضر او دست به گناه نمي زند.

53

3

دوم

پنجم

پنجره اي به روشنايي

62

دانش

 

مائده 69

صورت كامل آيه اين است:

من امنَ باللهِ واليوم الخر و عمل صالحاً لاخوف عليهم و لا هم يحزنون

54

2

دوم

9-7

منزلگاه بعد فرجام

79-94-95

 

 

1-   عبارت : "فنعم اجرالعاملين" = خدا پاداش نيكوكاران را در بهشت رستاخيز به آنها مي دهد (زمر 74-71)

2-  عبارت : الذين تتوفاهم ملائكه ... = فرشتگان ارواح انسان ها را توفّي مي كنند و روح هاي پاكيزه را خدا در بهشت برزخ جاي مي دهد (نحل 32)

3- عبارت : نبئس مثوي المتكبرين = مربوط به جهنم اخروي (رستاخيز) است. (زمر 4-71)

55

3

دوم

هشتم

واقعه بزرگ

88

فهم و درك

 

مربوط به تست استخراج نمونه ها:

قارعه4 : در آن روز سخت، مردم مانند ملخ هر سو پراكنده شوند اين وقايع مربوط به مرحله اول قيامت است.

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

56

3

دوم

نهم

فرجام كار

104-103

فهم و درك

 

در عرصه قيامت، تصوير اعمال انسان يا گزارش از عمل انسان نمايش داده نمي شود بلكه خود عمل نمايان مي شود و هر كس عين عمل خود را مي بيند (تجسم عمل)

57

4

دوم

يازدهم

دوستي               با حق

131

فهم و درك

 

مجادله 22: مفهوم آيه : مردمي كه به خدا و قيامت ايمان دارند با دشمنان خدا و رسولش دوستي ندارند. تولي – تبري

58

4

دوم

چهاردهم

نظارت همگاني

159-160

 

 

در مسئله امر به معروف و نهي از منكر اگر ضرر جاني وجود داشته باشد واجب نمي شود (عدم شرايط) اما اگر امر به معروف و نهي از منكر از اموري اشد كه اهميت ديني زيادي داشته باشد، پذيرش ضرر واجب مي شود. (قيام عاشورا)

59

3

دوم

پانزدهم

كارگوهر زندگي

175

فهم و درك

 

انسان با كار، نگين وجودش را صيقل مي زند و به سازندگي و تعالي مي رسد.

60

2

سوم

اول

بيداري

10-11

درك و فهم

 

1-جامعه اي كه درآن عدالت نباشد نابرابري مي آيد در نتيجه قلب ها از هم فاصله مي گيرد.

2-انسان مي خواهد خود را تكامل بخشد و استعدادهايش را شكوفا كند و از درجا زدن گريزان است.

3- برترين و جامع ترين نياز و خاسته انسان اينست كه بتواند راهي پيدا كند تا درست زندگي كند.

61

4

سوم

دوم

عطف الهي

17

درك و فهم

 

اين آيه مربوط است به هدايت تشريحي انسان (من اهتدي) كه با بهره مندي از ابزار تعقل و تفكر و ارسال كتاب آسماني ميّسر مي شود.- هدايت تشريحي ويژه ي موجوداتي است كه :         1- داراي اختيار باشند. 2- داراي قدرت تفكر باشند.

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

62

1

سوم

سوم

هدايت مستمر

38

درك و فهم

 

ضرورت عصمت پيامبران شامل 3 حوزه است، كه هر يك داراي نتايجي است. كه هر يك داراي نتايجي است:

1- حوزه عصمت پيامبران

نتايج

2- ديافت و ابلاغ وحي

رسيدن كامل به مردم، هدايت مردم

3- تعليم و تبيين دين

تثبيت تعاليم دين. جلب اعتماد مردم

4- اجراي فرمان هاي الهي

الگو شدن پيامبر براي مردم

63

4

سوم

چهارم

معجزه اي از نوع كتاب

61

درك و فهم

 

عنكبوت 48: ترجمه : و پيش از آن هيچ نوشته اي نمي خواندي و با دست خود آنرا                 نمي نوشتي كه در آن صورت كجروان به شك مي افتادند. (ما كنت تتلوا = نمي خواندي –                            لاتخطه = نمي نوشتي)

گزينه هاي 1 و 3 درباره ي  تحدي است و گزينه 2 درباره انسجام دروني آيات قرآن است.

64

3

سوم

ششم

تداوم رسالت

80

دانش

 

نساء60: الم تر  الي الذين يزعون انهم امنوا بما انزل اليك و ما انزل من قبلك يريدون ان يتحاكموا الي الطاغوت و قد امروا ان يكفروا به و ير الشيطان ان نصلهم ضلالاً بعيداً.

65

2

سوم

هفتم

وضع فرهنگي و سياسي عصر ائمه

110

دانش

 

يكي از منابع احكامي اسلامي سنت يعني روش زندگي و احاديث پيامبر (ص) است. نبودن اين منبع به دليل ممنوعيت نوشتن احاديث مي توانست ورود انحرافات را در احكام ديني تسهيل كند.

66

4

سوم

نهم

خورشيد پنهان

137

درك و فهم

 

انفال 3: ترجمه : خداوند تغيير نمي دهد و هر نعمتي را كه بر قومي كه ارزاني داشته مگر آن كه آها تغيير دهند و ضع خويش را. آنچه كه در تغيير و تحول نعمت ها دخالت دارد روح جمعي جامعه يا گروه هاست نه خواسته گروهي محدود يا نفسانيات انسانها.

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

67

2

سوم

سيزدم

كرامت نفس

192

درك و فهم

 

طه 41: واصطنعتك لنفسي = تو را براي خود برگزيدم و پروردم.

خدا انسان را عزيز آفريده و بر ساير موجودات كرامت بخشيده است. از اين رو اگر كسي به سوي خدا قدم بردارد مانند حضرت موسي (ع) او را لايق خود قرار مي دهد.

68

2

پيش

سوم

حقيقت بندگي

32

درك و فهم

 

اگر كسي در عين قبول داشتن خداوند، دين و دستورات آنرا در متن زندگي خود وارد نكند و تمايلات دنيايي و نفساني خود را اصل قرار دهند خدا را اطاعت و بندگي نكند در عمل گرفتار شرك خفي شده است.

69

4

پيش

ششم

قدرت پرواز

61

درك و فهم

 

انعام 40 ترجمه:  به راستي آمده است نزد شمارهنمودهايي از پروردگارتان. پس هر كه بينا گشت به سود خودش و هر كس كوري پيشه كرد به زيان خودش است. (اشاره به اختيار انسان در قبول يار و رهنمودهاي الهي دارد.)

70

1

پيش

هفتم

پايه هاي استوار

99

درك و فهم

 

حجرات 13 – ترجمه : اي مردم شما را از مردي و زني آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله قرار داديم تا يكديگر را بشناسيد.

يكي از جنبه هاي عدالت خواهي رسول خدا (ص) مبارزه با تبعيض نژادي و امتيازات اشرافي بود كه در همه نقاط جهان بخصوص در امپراطوري هاي بزرگ آن زمان رواج داشت. ايشان همه ي امتيازات اشرافي را لغو كرد و هيچ قومي را بر قومي ديگر برتر نداشت و پيام خوادند را (در فوق) به مردم ابلاغ كرد.

71

2

پيش

هشتم

عصر شكوفايي

120

دانش

 

اين سوال شامل دو بخش است. بخش اول درباره ي ويژگي فرهنگ علمي دوره ي اسلامي است كه به طبقه و قشري خاص اختصاص ندارد.

بخش دوم سخن ملاصدرا فيلسوف بزرگ اسلامي است كه درباره ي هماهنگي ميان دين و تفكر عقلي مي گويد: نمي شود قوانين دين اسلام با دانش استدلالي (عقلي) مخالفت داشته باشد و مرده باد فلسفه اي كه قوانينش با قرآن و سنت پيامبر (ص) مطابقت نداشته باشد.

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

72

2

پيش

نهم

نگاهي به تمدن جديد

155

دانش

 

پس از گذر كشورهاي اروپايي از قرون وسطا و شكل گيري دوره جديد توجه گسترده اي به حقوق قانون، ساختار حكومت و دولت پديد آمد كه عموماً عكس العملي در برابر حاكميت نامطلوب كليسا در قرون وسطي بود. آگاهي به قانون و حقوقي كه ابتدا با ترجمه ي آثار اسلامي اتفاق افتاد، فوايدي براي تمدن جديد داشت.

73

1

پيش

دهم

برنامه اي براي فردا

173

دانش

 

Text Box: برنامه ريزي براي احياي تمدن اسلامي و آمادگي براي تشكيل تمدن بزرگ اسلامي * حوزه اول ← تقويت توانايي هاي فردي

 

* حوزه دوم ← تحكيم بنياد خانواده ‌‍[هدف = جلوگيري از گسترش معايب تمدن جديد]

 

* حوزه سوم ← تقويت بنيان هاي جامعه خود              

[هدف رسيدن به شاخص هاي تمدن اسلامي]

 


* حوزه چهارم ← حضور موثر و فعال در جامعه جهاني             

[هدف = انتقال پيام اسلام در عرصه جهاني]

شماره سوال

گزينه درست

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

74

3

پيش

دهم

برنامه اي براي فردا

183

درك و فهم

 

ممحنه9- ترجمه= تنها خدا شما را نهي مي كند از دوستي با كساني كه در دين با شما قتال كرده و از وطنتان بيرون كردند و بر بيرون كردن شما همدست شدند تا آنها را دوست نگيريد.

75

4

پيش

چهارم

در مسير اخلاص

34

درك و فهم

 

زمر 2- ترجمه = ما اين كتاب را به حق بر تو فرستاديم پس خداي را پرستش كن در حالي كه دين را براي او خالص كرده باشي.

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

 

 دین و زندگی - رشته ی انسانی کنکور ۸۸

پايه

تعداد سؤال

درصد

دوم

8

32%

سوم

10

40%

پيش دانشگاهي

7

28%

 

‹‹ گروه الهيات ››

 

رديف

گزينه

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

51

1

دوم

دوم

با كاروان هستي

24-23

درك فهم

 

در ارتباط طولي هدف جزء كوچكتر(بدن انسان)در خدمت هدف جزء بزرگتر(جهان)مي باشد.

52

2

دوم

چهارم

روزنه هاي خطا

45

درك فهم

 

ترجمه:ق16:‹‹به درستي كه انسان را آفريديم و به آنچه نفس او وسوسه مي كند، آگاهيم و ما از رگ گردن به او نزديكتريم›› .... و نحن اقرب اليه من حبل الوريد.

53

1

دوم

پنجم

پنجره اي به روشنايي

59

درك فهم

 

روم 8-7:ترجمه:‹‹مردم فقط ظاهري از زندگي دنيا را مي شناسند در حاليكه از آخرت غافلند آيا آنان با خود نيانديشيده اند كه خداوند آسمان ها و زمين و آنچه بين آندوست را جز بر اساس حق نيافريده است.››

مخاطب اين ديدگاه افرادي هستند كه مرگ را پايان بخش زندگي مي دانند (عبث يافتن نظام آفرينش) لذا مي كوشند درباره ي مرگ بيانديشند و نسبت به آخرت با توجه باشند (غفلت از آخرت)

54

3

دوم

هفتم

منزلگاه بعدي

79

درك فهم

 

نساء17:همانا كساني كه فرشتگان جان آنان را مي گيرد در حاليكه ستمكار به خويش اند از آنان مي پرسند شما در چه وضعي بوديد. گويند:ما در زمين مستضعف و بيچاره بوديم. فرشتگان در پاسخ گويند:مگر زمين خدا گسترده نبود تا در آن هجرت كنيد.

پس آنان سرانجامشان دوزخ است و بد سرانجامي است.

كلمه ي توفاهم يعني فرشتگان روح انسان ها را توفي مي كنند يعني روح انسان را به طور تمام و كمال دريافت مي كنند اما روح در عالم برزخ به فعاليت آگاهانه خويش ادامه مي دهد.

55

1

دوم

هشتم

واقعه بزرگ

87

درك فهم

 

ترجمه ي زمر68: و هركس به طور كامل دريافت مي كند آنچه را كه انجام داده است.

اين گزينه مربوط به تجسم اعمال انسان در آخرت است.

56

4

دوم

دهم

اعتماد بر او

112-114

درك فهم

 

يكي از آثار توكل به خدا رهايي از مشكلات دروني آكنده از اضطراب است لذا پيامبران الهي كه تصميم داشتند قوم خود را به راه راست هدايت كنند و از ضلات نجات دهند در مقابل سرسختي قومشان بر خدا توكل مي كردند.

57

2

دوم

يازدهم

دوستي با حق

126

دانش

 

سبا 47 : بگو هر اجر و پاداش از شما خواسته ام آن براي خود شماست.

توضيح : در منظومه ي عاضقان و دوستان الهي كه برگرد كعبه ي وجود او حلقه زده اند نزديك ترين آن ها. رسول خدا (ص) و اهل بيت ايشان(ع) هستند كه مظهر تمام و كمال حق و جلوه ي زيبايي هاي اويند. هر كس اين خانواده را بشناسد، عشق به آنان را در خود مي يابد.

58

4

دوم

سيزدهم

زيبايي عفاف

147

درك و فهم

 

احزاب 59: اي پيامبران به همسران و دخترانت و زنان مومن بگو پوشش هاي خود را به خود نزديك سازند. اين كار از اين جهت بهتر است كه به عفاف شناخته شوند تا مورد اذيت قرار نگيرند.

توضيح: در اين آيه  "همسران" به معني پوشش است كه علت پوشش ذكر شده است.

رديف

گزينه

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

59

3

سوم

چهاردهم

نظارت همگاني

153

دانش

 

احكام مربوط به امر به معروف و نهي از منكر

60

4

سوم

دوم

لطف الهي

15

درك و فهم

 

براي تشخيص درست هدف، خداوند دو چراغ راه به وي داده است. عقل در درون وجود او (هدايت عامه) و فرستادگان الهي (هدايت تشريحي)

61

4

سوم

سوم

هدايت مستمر

31

درك و فهم

 

ترجمه آل عمران 19 : همانا دين نزد خدا اسلام است و اختلاف نكردند آنان كه به آنها كتاب داده شد مگر بعد از آن كه از حقيقت آگاه شدند از روي ستم و تجاوز

62

2

سوم

سوم

هدايت مستمر

43-42

درك و فهم

 

                        ثابت = قوانين ثابتي در اسلام براي آنها وجود دارد كه در همه دورانها ثابت است وتغيير نمي كند

قوانين در اسلام

                        متغير = حقيقت قوانين ثابتي است گرچه ممكن است شكل تحقق قوانين در شرايط مختلف تغيير كند.

63

3

سوم

پنجم

گستره ي رسالت پيامبر

67-74

درك و فهم

 

ترجمه : و لن يجعل ... : :و خداوند هرگز براي كافران به زيان مومنان راهي قرار نداده است" قاعده ي نفي سبيل = استقلال جامعه ي اسلامي و نفي طاغوت

اذا قضي الله ... : "هرگاه خدا و پيامبر او به كاري فرمان دهند (مرد و زن) در كارشان (نبايد) به ميل خود عمل كنند" = ولايت ظاهري

64

3

سوم

ششم

تداوم رسالت

90-91

دانش

 

در حجه الوداع در سال دهم هجرت پس از بازگشت به مدينه در محلي به نام غدير خم اين آيه نازل شد: ترجمه : يا ايهالرسول بلغ ...  = اي پيامبر آنچه كه از پروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ كن و اگر انجام ندهي پس رسالت خود را به پايان نرساندي ...

سپس پيامبر (ص) حديث غدير را خواند و علي (ع) را جانشين خود كرد كه اين اتفاق توسط صد و ده نفر از اصحاب ايشان (پيامبر) بدون واسطه نقل شد كه در غدير حاضر بودند.

رديف

گزينه

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

65

3

سوم

هشتم

احياي ارزشهاي راستين

123-124

دانش

 

اقدام براي حفظ سخنان و سيره پيامبر  

 

پاسخ به مسائل جديد و نيازهاي نو

66

3

سوم

نهم

خورشيد پنهان

137-141

دانش

 

ترجمه رعد 11 : خداوند وضع هيچ گروهي را تغيير نمي دهد مگر آنكه آنها خود وضع خويش را دگرگون بسازند. حديث پيامبر (ص) : مثل ظهور حضرت مهدي (عج) مثل بر پايي قيامت است، مهدي نمي آيد مگر ناگهاني

67

4

سوم

يازدهم

تداوم امامت در عصر غيبت

166

فهم و درك

 

توبه 122: ترجمه: و مومنان را نشايد كه همگي بيرون روند، پس چرا كوچ نكنند از هر گروهي، جمعي از آنها تا دانش دين بياموزند. و مردم خويش را انذار دهندآن گاه كه به سوي آن ها بازگردند. شايد كه بترسند و توبه كنند. (بركنار داشتن از نبايست ها)

رديف

گزينه

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

68

2

سوم

چهاردهم

زمينه هاي پيوند مقدس

212

دانش

 

نحل 72 ترجمه: و خداوند برايتان قرار داد همسراني از خودتان و قرار داد براي شما از همسرانتان فرزندان و نوادگان ... واژه ي بنين و حفده اشاره به اين زمينه تشكيل خانواده دارد.

69

1

پيش

دوم

يگانه بي همتا

16-18-26

درك و فهم

 

و لله في السماوات و ما في الارض توحيد افعالي (توحيد در مالكيت)

و اعلموا ان الله غني حميد توحيد ذاتي (عدم نيازمندي خدا)

و من يسلم وجهه الي الله و هم محسن توحيد عملي (نيكو كاري در عمل)

70

1

پيش

چهارم

در مسير اخلاص

40

درك و فهم

 

ملك10:ترجمه:اگر مي شنيديم يا تعقل مي كرديم در ميان دوزخيان نبوديم.

لنت: نَسمعُ و نعقِلُ دلالت بر داشتن روحيه ي حق پذيري مي كند.

71

2

پيش

ششم

قدرت پرواز

62

درك و فهم

 

اختيار يك حقيقت عقلي نيست بلكه يك حقيقت وجداني است يعني علم انسان به اختيار علم حضوري است نه علم حصولي.

72

4

پيش

هفتم

پايه هاي استوار

108

درك و فهم

 

ترجمه : "بگو چه كسي حرام كرده زيورهايي را كه خدا براي بندگانش پديد آورده و روزي هاي پاكيزه را" از نظر پيامبر اكرم(ص) مسلمان واقعي اين ويژگي را دارد

رديف

گزينه

پايه

شماره درس

موضوع درس

صفحه

سطح يادگيري

سطح دشواري

پاسخ تشريحي

73

1

پيش

هشتم

عصر شكوفايي

134

دانش

 

هنر و ادب در تمدن اسلامي بر محور معاني متعالي، اخلاق و عدالت پديد آمد. در واقع هنر در دنياي اسلام، پناهگاهي پاك تر و مقدس تر و نمايشگاهي امن تر و سالم تر از قرآن و مسجد نداشته است.

74

2

پيش

نهم

نگاهي به تمدن جديد

156

دانش

 

هر چند ليبراليسم در ذات خودش به آزادي و اختيار انسان كمك مي كند ولي اگر چنانچه به ابزار حكومتي درآيد آثار منفي به جا خواهد گذاشت، كه مهمترين آن: افزايش فاصله ي ميان انسان هاي فقير و غني در جهان- ظهور پديده ي استعمار- نظامي شدن جهان، مي باشد.

75

3

پيش

دهم

برنامه اي براي فردا

176

درك و فهم

 

ترجمه نحل 125: به راه پروردگارت دعوت كن با دانش استوار و اندرز نيكو و با آنان به شيوه اي كه نيكوتر است مجادله نما.

در قلمرو جهاني كردن شاخصه هاي ديني و تبليغ آن تأكيد بر محتواي عقلاني و خردمندانه ي دين است و در اين آيه خداوند روش هاي تبليغي زير را به پيامبر (ص) آموزش مي دهد.

 

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت توسط آموزش |

مطالب قدیمی‌تر